CO-LåB – suve mitmekülgseim tantsufestival

Elina Tamm
Eliisa Sirelpuu
CO-LåBi idee autorid ja läbiviijad
Foto autor: Tiina Õunmaa

Mis on CO-LåB ja kes on selle nime taga?

CO-LåB on esimest korda toimuv erinevate koreograafide töötubadest koosnev linnalaager/festival, mis toimub 17.–19. juulil Tallinnas tantsustuudio TantsuGeen ruumides. CO-LåBi taga on tantsuõpetaja ja koreograaf Eliisa Sirelpuu ning tantsuõpetaja, koreograaf ja sisearhitekt Elina Tamm.

Kust tulete ja kuhu lähete?

Eliisa: Minu tantsuga tegelemise juured ulatuvad kaugele, tantsurõõmu sain esimest korda juba 4-aastaselt tunda ja sealt edasi on tants ikka minuga koos olnud. Lapsepõlvest mäletan, et külalistele oli meil õega alati erinevaid tantsuprogramme pakkuda. Eks sealt see pisik mul sisse on ka jäänud. Isegi kui vahepeal sai vahetatud tants ujumise vastu, tuli keskkooli lõpetades siiski suur soov minna Viljandisse tantsukunsti õppima. Pärast Viljandit olen olnud tegev tantsuõpetajana ning vabakutselise koreograafina ja naudin endiselt igat sekundit, mil tantsuga tegelen. Minna tahaksin edasi selles mõnusas armastuse tundes, mis mind valdab, sest saan teha tööd, mida naudin.

Elina: Minugagi on tants kaasas olnud väikesest saati. Alustasin pisikeste rütmikaga, pärast mida viis tee mind Kaari Sillamaa Kaunite Kunstide kooli, kus sai mitmeid üliägedaid aastaid näideldud, tantsitud ja lauldud. Paralleelselt käisin ka kergejõustikus, kuniks ühel hetkel tundsin, et kahte hobi enam täie tõsidusega teha ei jõua. Sel hetkel jäi peale just kergejõustik, kuid pärast mõningaid aastaid sai siiski tantsimine võitu ja sellest ma enam lahti ei saanud lasta. Olen end aja jooksul üritanud täiendada võimalikult erinevate tantsustiilidega alates bailatino´st lõpetades hip-hop´iga. Kõik need on aga vorminud minu liikumiskeelest tänaseks kompoti erinevatest stiilidest, millest tunnen eriti suurt rõõmu. Tahan tantsuga minna aina edasi, arendada ennast ja ka teisi. Minu suur soov on üritada inspireerida teisi, kas läbi tantsu või mõne muu valiku, et saaksin kas otseselt või kaudselt teisi aidata ja nende jaoks midagigi mõnusamaks, paremaks teha siin maailmas. Tants on üks imeilus ja hea viis selleks!

Mis andis tõuke sellise linnalaagri tegemiseks? Kust tuli selline idee?

Elina: Tõuke andis asjaolu, et laagreid, kus ei ole vanuselist ega tasemelist piirangut, on meil Eestis väga vähe. Teine asi on see, et meil on stuudiosisesed laagrid, mis ei ole enamasti suunatud tegevatele tantsijatele, vaid stuudio enda õpilastele. Seepärast mõtlesime korraldada sellise laagri ja tunneme, et see võiks Eesti tantsumaastiku arendamisele kaasa aidata. See mõte on peas kerinud juba mitu aastat, aga ei ole olnud õiget hetke ideed kellegagi jagada. Sel aastal tundus olude sunnil olevat õige aeg ja Eliisa näis parim kaaslane selleks. Sealt laagri planeerimine alguse sai.

Eliisa: Kui nüüd päris aus olla ja algusesse tagasi mõelda, siis tuli laagri idee Elinalt. Ta küsis, kas ma tahaksin lüüa kampa ja midagi sellist korraldada. Algul olin pisut kahtlev, aga järele mõeldes tundus see päris vahva idee olevat. Edasi läks asi kuidagi loomulikust inertsist ja väga kergelt ehk lähtusime eelkõige sellest, kelle õpetamisest ise sooviks osa saada ja kelle tunnis areneda ning sealt tuli kõik ülejäänu. Tahtsime luua sellist ruumi, kuhu saaksid tulla kõik, kes huvituvad tantsust ja tantsimisest, olenemata vanusest ja kogemusepagasist. Ma arvan, et kogemuse ja võimaluse ennast arendada saavad kõik, kes CO-LåBile tulevad, iseasi kui palju inimene on võimeline ja suuteline sealt endale n-ö kaasa võtma.

Mis-on-CO-LåB-ja-kes-on-selle-nime-tagaII

Miks just CO-LåB?

Eliisa: Mul oli selle nime alge kuskil kuklas juba mõnda aega ja kui tuli hetk mõelda meie tegemistele ühine nimetaja, siis koos Elinaga kasvas minu ideest just selline kirjapilt ja nimi. Meie jaoks sümboliseerib see koostegemist, kokkusulamist, koos kasvamist, koos olemist. Låb representeerib meie jaoks ruumi/kohta/aega, kus saab koos kulgeda.

Kellele on CO-LåB suunatud?

Eliisa: CO-LåB on suunatud kõigile tantsu armastavatele inimestele. Sealhulgas julgustan ka kõiki vähese tantsukogemusega inimesi tulema, proovima, inspireeruma ning saama midagi uut ja põnevat! See on kindlasti väljakutse, aga tunne, mis valdab pärast, on kõike seda väärt.

Kuna olen ise tegev tantsuõpetaja ja tean, kui keeruline on jõuda kellegi teise tundi ennast arendama, siis kindlasti oleme mõelnud ka kõigi tantsuprofessionaalide peale, kes hooajasiseselt on seotud oma gruppide õpetamisega stuudiotes, kuid kellel suvel on vabam ja saaks tulla ka ennast arendama ning nautima õpilase rolli.

Elina: Tegelikult ongi, nagu Eliisa juba ütles, CO-LåB suunatud kõikidele tantsijatele. Meie huvi on see, et ka tantsuõpetajad saaksid uue hingamise, uusi teadmisi ja kogemusi. Eeskätt soovime, et inimesed ei valiks endale tuttavaid ja mugavaid stiile, vaid paneks proovile end ka nendes stiilides, milles nad nii koduselt end ei tunne, sest see arendab ja muudab mitmekülgsemaks. Ma arvan, et meil on üksteiselt väga palju õppida!

Kuhu edasi?

Elina: Ideaalis võiks ju meil siinkandis olla üks vägev tantsuüritus, kuhu saaksime kutsuda treenereid ka väljastpoolt Eestit ning kuhu tuleks teistest riikidest palju tantsuhuvilisi. Eeskujuks on kindlasti ülemaailmselt tuntud tantsufestivalid, kuhu tulevad kokku tantsumaailma tipud.

Eliisa: Edasi oleks lahe, kui saaksime rääkida CO-LåBist kui tuntud tantsufestivalist, mis on end hästi sisse töötanud, kuhu inimesed saaksid tulla end täiendama ja hästi tundma ning tõesti õppima erinevate väga heade õpetajate käe all.

Mis eristab CO-LåBi teistest sarnastest üritustest?

Eliisa ja Elina: Enamik Eestis toimuvaid tantsufestivale/-laagreid on suunatud siiski koolinoortele. Meie laager ei ole vanusega piiritletud ning lisaks pole me seotud ühegi stuudioga. Ootame võimalikult erinevas vanuses ja erineva taustaga huvilisi, sest kõigil meil on üksteisele midagi õpetada ning võimalusi üksteist inspireerida.

Kuidas valisite CO-LåBi õpetajad?

Eliisa: Eelkõige lähtusime sellest, kelle tundi tahaks ise võtta ja kus olla. Püüdsime olla mitmekülgsed stiilide osas ning pakkuda laiahaardelist tundide valikut. Aitas ka see, et oleme Elinaga erineva taustaga – kumbki oskas oma kogemuse ja soovide pealt mõelda, keda võiks kutsuda.

Elina ja Eliisa: Usume, et saime kokku väga andekate ja mitmekülgsete õpetajate seltskonna – Latin jazz‘i tundi viib läbi megaosav ja mitmekülgne Greetel Joanna Võrk, Tartust tuleb CO-LåBi Eesti üks ägedamaid dancehall´i õpetajaid Yulia Rokachevskaya, kaasaegse tantsu töötuba juhendab omal alal kogenud ja andekas Ruslan Stepanov, kaasaegse jazz´i tunnis möllab täiesti ainulaadne ning särasilmne Julia Koneva, house´itunnis lükkab gruuv´i käima meie lemmik Kadi Aare, hip-hop´i-sessiooni viib läbi Eesti üks tunnustatumaid antud stiili liidreid Alexander Makarov (aka Wave) ning kehatunnetuse jumalanna Eva-Lena Raenok viib läbi unikaalset modern jazz tehnikatundi.

Lisaks nendele vägevatele jagame ka enda teadmisi: Elina tantsitab rahvast urban´i ja Eliisa kaasaegse jazz´i stiilis.

Kuidas saab laagrist osa võtta?

Oleme sotsiaalmeedias esindatud. Meil on lehed Facebookis ja Instagramis, kus on üleval kogu info laagri toimumise kohta ja kus saab meid jälgida ning pidevalt uueneval infol silma peal hoida.

Laagrist osavõtmine on väga lihtne – tuleb end registreerida aadressil infocolab18@gmail.com. Kogu täpsem info on leitav Facebookist. Toonitame, et üritus on eelregistreerimisega ehk niisama kohale ilmudes ei pruugi saalis lihtsalt ruumi enam olla.

Kus laager toimub ja miks just selline asukoht?

Laager toimub Tallinna Südalinnas tantsustuudios TantsuGeen, aadressil Rotermanni 2 . Selle valisime toimumiskohaks just hea asukoha ning mõnusa atmosfääri tõttu.