Raho Aadla

Küsimustele vastab Raho Aadla. Raho õpetab Tallinna Esteetika- ja Tantsukoolis, kus tal on neli lasteaia-ealiste rühma ja kaks esimese kooliastme rühma, ning Eesti Tantsuagentuuri Tantsukoolis kahte poistestuudio rühma.

Tantsijana on Raho koostööd teinud Tallinna Tantsuteatri, Eesti Tantsuagentuuri ja STL-iga. Ta on Kanuti Gildi SAALi 2015/16 hooaja noor kunstnik-resident ja tegeleb oma sooloprojektiga “Soota”. Viimane residentuuriperiood on juunikuus ja avalik ettenäitamine toimub 20. juunil kell 19.30.  

5. juunil esietendus Raho, Arolin Raudva, Age Linkmanni ja Maarja Tõnissoni loodud tantsulavastus “Olmeulmad”.

Millised on Sinu missioon ja motivatsioon valitud erialal?  

Mind kannustab soov olla täna parem sellest minast, kes ma võiksin potentsiaalselt olla alles homme. Seda nii tantsija, õpetaja, looja kui ennekõike inimesena. Nii lihtne on langeda iseenese viitsimatuse kütkeisse – see on midagi, mille vastu ma iga päev eneses sõdin, sest mis täna tehtud, see homme hooleta.

Õpetajana soovin aidata inimestel kogeda oma keha ja vaimu kui ühtset tervikut, mis on tundlik, elus ja liikuv. Soovin, et inimesed tantsiksid rohkem, sest tantsimine on meie kõigi oma. See on igaühele sünnist saati kaasa antud. Ma ei ole näinud ühtki väikest last, kes ei armastaks tantsida – kasutada oma keha pealtnäha täiesti ebaratsionaalselt liikudes. Vananedes jääb inimene aga üha rohkem oma ratsionaalsusesse toppama ja tantsimine muutub tihtilugu millekski kerglaseks, mõne jaoks isegi lubamatuks tegevuseks. Minu jaoks on see täiesti arusaamatu. Kuidas saab tantsimine kui iseenda olemise pühitsemine kuidagi kerglane olla? Liikumine teeb inimese rõõmsaks, terveks, ilusaks ja harmooniliseks. Liikumatus seevastu muudab kangeks ja kibedaks.

Mis Sind inspireerib?

Elu oma täielikus kõiksuses.

Milline on Sinu sõnum tantsuõpilastele, tantsuõpetajatele ning tantsuga mitte kokku puutunutele?

Õpilane, kui Sul on soov, siis ütle endale: “Ma tahan, ma teen ja ma saan!” Nüüd hakkad Sa soovi täitumise nimel tööle ja varem või hiljem see ka realiseerub. Me kõik teame, kui rahuldust pakkuv on saada seda, mida tahad. Mida rohkem energiat Sa millegi saamiseks või saavutamiseks kulutad, seda rohkem annab elu Sulle ringiga tagasi.

Õpetajalt palun, ära lõpeta! Me suudame olla veel paremad, veel avatumad, veel teadlikumad, veel struktureeritumad, veel lõbusamad, veel väärtuslikumad eeskujud. Õpilased on oma õpetaja nägu. Laskem neil saada veelgi ilusamateks inimesteks, sest ainult sedasi muutub maailm kaunimaks paigaks. Meie tänased tegevused loovad tuleviku!

Tantsuga mitte kokku puutunu (kui sind peaks üldse olemas olema), sa peaksid alustama kohe täna! Leia endas see laps, kes suudab joovastuda pelgalt elus olemise tundest! Lase see oma ihu viimsessegi rakku, ära mõtle ja tantsi! Ainult tantsi!