nr 43 – jaanuar 2015

Artiklid

Uudised

Ees ootavad esietendused


Gatsby_La Dolce Vita

Gatsby / La Dolce Vita

Silas Stubbs/ Giorgio Madia
Esietendus: 25. jaanuar 2015 16:00 Vanemuises
Järgmised etendused: 12.02/ 11.03 19:00 Vanemuises
www.vanemuine.ee

MOUNTAIN

Wild Places : : MOUNTAIN

Külli Roosna & Kenneth Flak
Esietendus: 11. veebruar 2014 19:00 Vaba Laval
Järgmised etendused: 12.02 19:00 Vaba Laval/ 13.02 19:00 Tartu Uues Teatris
www.stl.ee

 

Lugemiseks toimunust


Elav inimene täiusele orienteeritud tantsijanahas

Iiris Viirpalu / Müürileht / 15.12.2014

Võtsin saalis istet kujutlusega, et lavastus käsitleb pigem parodeerivas võtmes tantsijaks olemist, võimendades või, vastupidi, naeruvääristades valdkondlikke stereotüüpe. Hea on, et eksisin. Laval oli ühe tantsija portree, ilma naeruvääristamiseta ning vinte peale keeramata. Kandvaks osutus aususe taotlus: kuigi kaasnes valikumoment selle osas, mida tantsijakarjääri nüanssidest publikuni tuua, mõjus see oma eheduses siiski ausana. Toonilt sarnanes see vestlusega, justkui räägitaks stiilis „nii lihtsalt on, nüüd siis teate.”

Loe edasi

Ballett ja selle publik globaliseeruvas maailmas

Anu Ruusmaa / Sirp / 12.12.2014

Novembri keskel esietendus rahvus­ooperis Estonia „Uinuva kaunitari” sealne neljas versioon. 1997. aasta „Uinuva kaunitari” (lavastaja Enn Suve) kavalehel on kirjas, et tookord sai laval näha ka Toomas Edurit printsi rollis ja Age Oksa printsess Aurorana. Näinud neid oma silmaga, meenub Oks kui üliõrn, emotsionaalne, haavatav printsess, Edur aga kui vitaalne, elujanuline ja dünaamiline prints.

Loe edasi

Vana armas „Uinuv kaunitar”

Sirje Keevallik / Sirp / 12.12.2014

Toomas Eduri seekordne lavastus pole küll selline saavutus, nagu oli „Bajadeeri” imekaunis romantiline variant, aga siiski kena haridusprojekt – rahvusliku balletiteatri repertuaaris lihtsalt peab see ballett olema.

Loe edasi

Kust te teadsite, et lapsed just nii mängivad?

Meeli Parijõgi / Õpetajate Leht / 28.11.2014

See lugu räägib, kuidas väikeste laste emad teevad lastele tantsulavastusi. Tükid tulevad ikka oma laste järgi, nõnda, kuidas marakratid sirguvad. Nad kuuluvad Zuga ühendatud tantsijate truppi. On ühed vähestest, kes täidavad Eestis laste ja noorte tantsulavastuste nišši.

Loe edasi

Kogemus. Vormi koreograafia

Evelin Lagle / Teater Muusika Kino / November 2014

Tantsulavastus „Grind” etendus Augusti tantsufestivalil 22. ja 23. augustil 2014 Von Krahli Teatris. Lavastuse tutvustustekst oli ambitsioonikas. Kõneldi rütmidest, mis mõjutavad nägemist, ruumist, kus dimensioonid tunduvad elastsed, keha vibreerivaks muutva heli survest, väljakutsest reaalsustajule ja meelte avardamisele.

Loe edasi

Porise päeva sinine lootusesäde

Heili Einasto / Postimees / 11.11.2014

Sõltumata sellest, kas konkreetne lavastus või esteetika meeldib või mitte, on Fine 5 tantsuteatri looming selles mõttes kindla peale minek, et nad pakuvad alati hoolikalt läbi mõeldud, viimistletud keha- ja liikumiskeelseid lugusid dialoogis hea muusikaga.

Loe edasi

 

Kuulamiseks


Vestlusring lasteteatrist: Margus Prangel, Tiina Mölder, Maria Goltsman

Keiu Virro / Teatriluup / 20.11.2014

Margus Prangel, Tiina Mölder ja Maria Goltsman on kolm lavastajat, kes teevad teatrit ka lastele. Loetud päevad enne nende uuslavastuste esietendusi on nad palutud vestlusringi, kus arutletakse, kas lasteteater võib olla täisväärtuslik žanr või on enamjaolt tegemist ikkagi teatrite rahapõrsakesega, mis igal aastal jõulude paiku käiku lasta.

Kuula edasi

Vanemad numbrid