Baltoscandal toimub!

Foto autor: Herkko Labi

 

Seekordne festival Baltoscandal tuleb teisiti – nagu enamik üritusi tänases ajas. Aga ta tuleb. Nagu juba 30 aastat.

Järjekorras 16. festivali kava põhimõtted olid koos juba aasta alguses ja mõningaste muudatustega jõudsid need avalikkuse ette 1. mail, mil olime lubanud kava avalikustada. Vahepeal oli muidugi reaalsus muutunud ja koos kava väljakuulutamisega teatasime ka selle mittetoimumisest. Meie jaoks oli tähtis tuua esile need kunstnikud ja lavastused, kes olid esialgselt Baltoscandali kavas. Oleme väga tänulikud ja uhked kunstnike ja kollektiivide üle, kes meiega selle tee läbisid, meid usaldasid ning kellega loodame kohtuda Eestimaa lavadel tulevikus.

Kuu aega pärast eriolukorra kehtestamist oli põhimõtteliselt selge, et sellel kevadel Eestis enam teatrites esietendusi ei tule, ning ka see, et Baltoscandal tavapärasel kujul muu maailma teatri- ja tantsutegijatega ei saa toimuda. Otsustasime teha mõtetes restardi ning pöörasime pead kodumaiste tegijate poole. Festivali sisulisi arutelusid jätkates vaatasime üle nimekirja meil Eestis kevadel ära jäänud esietendustest. Protsessi tulemusena sündis festivali erakorraline kava, kus domineerivad kevadel Eestis toimuma pidanud esietendused. Neid on kokku üheksa! Lisaks õnnestus esialgsest kavast alles jätta kaks sinna valitud Eesti lavastust, kolm erakordset teatriteemalist filmi ja üks installatsioon välismaalt.

1.–4. juulini toimuval festivalil Baltoscandal esitenduvad järgmised lavastused:

  • Karl Saks “Planet Alexithymia”
  • eˉlektron “Romeo & Julia #5”
  • Liis Vares / Sõltumatu Tantsu Lava “Sinust saab tantsija!“
  • Jarmo Reha “WhiteWash”
  • Anatoli Tafitšuk / Emer Värk “K O O S”
  • Andres Noormets / Rakvere Teater “Alibi”
  • Sveta Grigorjeva “TEKHNE”
  • Karl Koppelmaa / Teater KELM “Stendhali sündroom“
  • Valters Sīlis / Vaba Lava “Mul oli nõbu“

Lisaks saab näha kahte kodumaist lavastust, mis on esietendunud juba varem: Lauri Lagle lavastust “Paratamatus elada ühel ajal” Von Krahli teatris ning Kristina Normani kiidetud loeng-lavastust “Lighter Than Woman” Kanuti Gildi SAALis.

Rahvusvahelisust toovad kolm teatriteemalist filmi. Itaalia filmitegija Giulio Boato dokumentaalfilm “Shiro Takatani, between nature and technology” on Jaapani legendaarsest kunstnikust ja lavastajast Shiro Takatanist. “Die Kinder der Toten” on tuntud Ameerika tearitrupi Nature Theatre of Oklahoma väga omanäoline mängufilm, mis põhineb Elfriede Jelineki samanimelisel romaanil. Prantsuse dokumentalisti Patric Chiha film “Si c’était de l’Amour” esilinastus varakevadel Berliini filmifestivalil ning jälgib tuntud lavastajat Gisèle Vienne’i ja tema tantsijaid, kes tuuritavad mööda maailma menulavastusega “CROWD”.

Lisaks on festivali ajal võimalik osa saada väga erilisest Jaapani koreograafi Hiroaki Umeda installatsioonist “Haptic Installation”.

Meie vaatajate, kunstnike, tehnikute ja meeskonnaliikmete tervis, ohutus ja heaolu on meie prioriteediks. Selle nimel teeme tööd kuni festivali lõpuni, jälgides muutuvaid piiranguid, ettekirjutusi ja tervet mõistust.

Näeme Baltoscandalil! Tere tulemast Rakverre!

Kontakt:
Eneli Järs
+372 506 9655 / eneli@saal.ee