Lavastusprotsesside programm: 1.–7. august
Töötubade ja etendusõhtute programm: 3.–7. august
Seitsmendat korda toimuv Hiiumaa TantsuFestival on nädalapikkune festival, mis pakub nii kogenud tantsusõpradele kui ka uute elamuste otsijaile võimalust tutvuda tänasel kaasaegse tantsu ja teatrimaastikul toimuvaga.
Selleaastasel festivalil on kavas ka uut ja põnevat. Jätkuva tavana on Hiiumaa TantsuFestivali üheks osaks lavastusprotsessid, mille käigus luuakse üks tantsufilm ja kolm tantsulavastust. Kel pole soovi etendajana lavale astuda, võib julgelt tulla festivalile osalema töötubade programmis. Taas on avatud mitmekülgne ning tasakaalustatud tantsutöötubade progamm, milles pööratakse tähelepanu füüsisele ja vaimule. Sobiva töötoa leiab nii noorem kui kogenum tantsusõber, nii algaja kui professionaal.
Tutvume töötubade läbiviijatega ja uurime, mis neil festivaliks plaanis on.
Kadri Sirel (kaasaegne tants)
Olen lõpetanud Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala, täiendanud ennast Linzis Anton Bruckneri nimelises ülikoolis tantsukunsti instituudis, läbinud gaga intensiivkursuse Tel Avivis ning lisaks lõpetanud kaasaegse tantsu programmi “NOD” Torinos. Mõistan, et mulle omane liikumiskeel on kõikide läbitud töötubade, õpingute ja kogemuste segu ning oma praktikas ei tööta ma kindla tehnika raamides, vaid olen hakanud otsima momenti, kus õpitud tehnikad võiksid teenida individuaalset kehatunnetust – endale omaseid valikuid, tunnetust ning vormiotsinguid.
Mis Sind liikumises huvitab?
Mind huvitab detailipuhtus, teadlikkus ning isikliku magneetika leidmine, samuti liikumisvõimalustest ja liikumismustritest teadlikuks saamine, uue otsimine, uue kogemine. Üritan hoiduda treeningusse kui eesmärki suhtumisest: pean seda vahendiks keha teadvuse arendamisel ja selle tundlikkusega täitmisel.
Millega Sinu töötoas tegeletakse?
Ennekõike tegeleme tähelepanu suunamise ja mõttetöö ülekoormamisega.
Mida ootad Hiiumaa TantsFestivalilt?
Hiiumaalt ootan koosolemist, mõtete vahetamist ja üksteise tundma õppimist.
Laura Kvelstein ja Gert Preegel (partnerlus)
Laura: Alustasin oma tantsulist teed balletiõpingutega, praeguseks olen pikalt tegutsenud kaasaegse tantsu ja laiemalt etenduskunstide maailmas. Viimastel aastatel hoiavad minu keha ja vaimu mõnusas konditsioonis erinevad somaatilised praktikad Fine5-i käe all, kontaktimprovisatsioon, mille alal olen ennast New Yorgis täiendamas käinud ja sellest inspireerituna ka ise Tallinnas kontaktimprojämmide sarja vedanud terve 2014–15 hooaja, gaga-tehnika ja jooga.
Gert: Minu tantsuline sõnavara pärineb enamjaolt Fine5 Tantsukoolist ja loomulikult enda seest, millele lisaks annab tooni kontaktimprovisatsiooniarmastus.
Mis Teid liikumises huvitab?
Laura: Mind huvitab liikumises kohalolu, autentsus, ausus, nihestatus.
Gert: Mind huvitab enim liikumise lõpmatus nii vaimses kui füüsilises plaanis, reis ajas, endas ja teistes.
Millega Teie töötoas tegeletakse?
Laura: Erinevate viisidega, kuidas kehad saavad üksteisega ajas ja ruumis suhelda/suhestuda. Saame võtta aega, et tulla kõigepealt iseendasse kohale ja selle pinnalt leida võimaluse liikuda järgmisele tasandile/tasemele, kus teistega kontaktis ja koos liikumises võrdub üks pluss üks palju rohkem kui kaks – õpime iseennast paremini tundma ja kingime üksteisele imelisi lähedushetki.
Gert: Me oleme Lauraga kokku puutunud SESSION-kokkusaamistel ning nendest kohtumistest johtuvalt leidnud enda jaoks mingeid märksõnu ja ideid, mida soovime edastada või katsetada nende universaalsust teiste kaasliikujatega.
Mida ootate Hiiumaa TantsuFestivalilt?
Laura: Erilist energiat, teistmoodi ajakulgu ja suhtlemist, maharahunemist ja koosolemist/-kogemist.
Gert: Suurepärast ilma ning järjekordset kohtumist Hiiumaa loodusega.
Imre Liivak ja Märt Madisson (parkour & freerun)
Imre: Tegelen parkour´i ja freerun´iga ning annan parkour´i- ja akrobaatikatrenne ning viin läbi töötubasid. Tantsimisega tekkisid tihedamad kokkupuuted põhikoolis rahvatantsu näol. Hetkel annan akrobaatikatrenne erinevatele tantsurühmadele.
Märt: Avastasin enda jaoks parkour´i ja freerun´i kaheksa aastat tagasi. Hetkel tegutsen parkour´i-treenerina ja videograafina. Viimati tantsisin põhikoolis rahvatantsurühmas, nüüd on minu tantsusammud sama kohmakad kui karul.
Mis Teid liikumises huvitab?
Imre: Erinevate spordialade vastu tundsin huvi juba varases eas, kuid parkour´ist sai see, mis mind siiani paelub ning loovana hoiab. Liikumine on kunst ja selleks on väga palju erinevaid viise. Minu jaoks on oluline loomingulisus ning voolavus – erinevate tehnikate ja elementide sidumine ühtseks ja sujuvaks liikumiseks. Katsetada, mida mu keha on võimeline tegema ning luua midagi uut.
Märt: Liikumine on kõige parem viis, kuidas ennast proovile panna, leida erinevaid väljakutseid ja siis need ületada. Liikumine on kõige alus.
Millega Teie töötoas tegeletakse?
Imre ja Märt: Töötoas leiab aset erinevate parkour´i ja ka muude liikumisviiside omandamine. Õpime erinevaid tehnikad, kuidas ületada takistusi ning puudutame pisut ka akrobaatilist poolt. Alati on meie töötubades olulisel kohal ka füüsiline koormus ning painduvus, mis loob eeldused mitmekülgsemaks keha arendamiseks.
Mida ootate Hiiumaa TantsuFestivalilt?
Imre: Palju rõõmsaid ja uudishimulikke tantsusõpru, kes on valmis avastama erinevaid liikumisviise. Uusi tutvusi, sõpru ja mõnusat suvelaagrit!
Märt: Ootan palju rõõmsaid inimesi, kellega jagada ühist kirge liikumise vastu. Palju uusi sõpru ja üht lahedat suvenädalat!
Eline Selgis (laste loovtants)
Olen TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti viimase kursuse tudeng ning juba üsna pea vilistlane. Keegi ei tea täpselt, millal ma tantsimisega alustasin, aga olen paljude erinevate tehnikate ja stiilidega kokku puutunud juba 15 aastat kindlasti.
Mis Sind liikumises huvitab?
Liikumises huvitab mind kogemus. Erinevad tehnikad õpetavad keha erinevalt ning liikumises on võimalik keha kogeda uutes maailmades. Mulle meeldib õppida, kuidas sama ülesanne on alati natuke erinev.
Millega Sinu töötoas tegeletakse?
Mina ootan oma töötuppa pisikesi tantsuhuvilisi, et seda kirevat maailma läbi liikumise loominguliselt mõtestada.
Mida ootad Hiiumaa TantsuFestivalilt?
Palju rõõmsaid lapsi, kellega koos tantsida!
Madli Teller (video, kiri, keha)
Lõpetasin Tallinna Ülikooli koreograafia osakonna 2006. aastal ning seejärel töötasin kaheksa aastat tantsuõpetaja ja koreograafina ning tantsijana-etendajana väga erinevates projektides ja paikades üle Eesti, samal ajal püüdsin end täiendada ajaloolises tantsus. Viimased kaks aastat olen olnud tudeng rahvusvahelises magistriprogrammis Choreomundus, mis keskendub peamiselt tantsuantropoloogiale ja tantsu kui pärimuskultuuri uurimisele.
Mis Sind liikumises huvitab?
Professionaalse tantsu puhul kohalolu ja läbitunnetatus ning mitteprofessionaalses tantsus spontaansus ja liikumistahe – minu jaoks on väga huvitav jälgida tantsu sotsiaalses keskkonnas, näiteks külakogukonna üritustel.
Millega Sinu töötoas tegeletakse?
Selles töötoas tegeleme erinevate tõlkimistega teksti, videopildi ja keha vahel. Proovime erinevaid alguspunkte pidi tõlkida erisuunaliselt üht teiseks ja vaadata, mis läheb kaduma ning mis juurde lisandub.
Mida ootad Hiiumaa TantsuFestivalilt?
Seda värsket tunnet ja vabadust, mis seal alati õhus vibreerib. Inimesi, nagu me tolles hetkes seal oleme, ja lahtiühendatust muudest asjadest, võimalust mitte mõelda millelegi muule kui seal olemisele ja tegutsemisele.