Artikkel

Liikumiskursused elukestvas õppes – kellele ja mis?

Siret Campbell
Tallinna Rahvaülikooli koolitusjuht

nr 70

oktoober, 2017

Liikumiskursused elukestvas õppes – kellele ja mis?

Tallinna Rahvaülikoolis toimub mitmeid eriilmelisi liikumiskursusi. Mõned neist tutvustavad kaugete maade tantsustiile, teised keskenduvad vaimse ja füüsilise heaolu tasakaalustamisele ning leidub ka kursusi, mille käigus on kesksel kohal teistega suhtlemine läbi liikumise. Intervjueerisin mõningaid meie juhendajatest, et uurida täpsemalt nende treeningute olemuse ja osalejate kohta.

EKSPERIMENT võib esmapilgul tunduda üsna ebahariliku nimena rahvatantsugrupile. Angela Arraste, kes mõne aasta eest rühma algatajaks oli, selgitab alguspäevi järgmiselt: „Kaks aastat tagasi olin ma skeptiline, kas sellise tantsugrupi vastu Rahvaülikoolis huvi on. Olin nõus katsetama – see tundus mulle eksperimendina. Siit ka tänase grupi nimi. Esimesel kokkusaamisel oli minu üllatuseks kohal rohkem kui 20 osalejat. Tulijad selgitasid, et neid julgustas kodulehel olnud teade, et varasemaid tantsukogemusi ei ole vaja. Vestlusest selgus, et ollakse ettevaatlikud juba loodud kollektiiviga ühinemise osas. Siin seisnebki minu arvates Rahvaülikooli eelis – kõik algab alati algusest.“

Tõepoolest, mitmeid kursustel osalejaid on julgustanud just see, et Tallinna Rahvaülikoolis on võimalik teha tutvust mõne neile sootuks uue tantsu- või liikumisstiiliga. Sageli on kursustel võimalik osaleda kas algajate või edasijõudnute grupis. Nõnda on ka Argentina tango kursusega, kus lisaks kahele rühmale toimuvad ka Old Town Milonga tantsuõhtud, kuhu on kõik huvilised oodatud osalema, tantsima ja meeldivat õhtut veetma.

Uurisin Karmen Ongilt, kuidas rahuliku loomuga eestlased kirgliku Argentina tango kursustel hakkama saavad ja tema vastas: „Eestlasele on tango tantsimine võibolla kohati lihtsamgi kui mõnele lõunaeurooplasele, kes on küll emotsionaalne ja kirglik, nagu me esialgu tangot ette kujutame, kuid kelle jaoks kellegi teise kuulamine ja kannatlikkus, mida tango õppimine vajab, on palju keerulisemad. Argentina tango on enda olemuselt täis inimlikkust selle väga laias tähenduses, see tants aitab inimesel saada peegelduse iseendast kellegi teisega koos olles ning väljendada end selliselt, nagu keegi soovib. Tango on täis hellust ja hoolitsust, tähelepanelikkuse õppimist iseenda ja teise inimese suhtes. See, kas see tants partneriga kujuneb erinevate muusikate järgi tantsides rahulikumaks või kirglikumaks, on iga paari energiate liitmise tulemus, see ei ole selle tantsu lähtepunkt. Kirglikkus võib olla selle tantsu tulemus, kuid see ei ole eraldi eesmärk ja on vaid üks osa selle tantsu võimalikest iseloomudest.“

Kirge, eksootikat ja hoogu leidub kindlasti ka Mari-Liis Pruuli juhendatavatel Aafrika tantsude kursustel. Oktoobris alustab „AFRO – Musta Aafrika aineline treening“, kus tehakse tutvust Saharast lõuna poole jääva aafrikapärase liikumiskeelega. Treeningu põhirõhk on selja liikuvuse suurendamisel, rühi parandamisel, alaselja stabiliseerimisel ja puusade avamisel. Treeninguga parendatakse võhma ning nauditakse kaasahaaravaid rütme. Tunnid toimuvad elava trummimuusika saatel, nii et särtsu ja hoogu leidub kindlasti igasse tundi. Kui küsime juhendajalt, mida osalejad kursuselt oodata võivad, siis toob ta välja kaks olulist tunnet: vabakslaskmine ja eneseületamine.

Kui mõni suudab end vabaks lasta just rütmilise ja hoogsa liikumise käigus, siis teistele on vajalik rahulikum ja voolavam liikumine. Seepärast ongi Tallinna Rahvaülikoolis väga edukalt juba mitu hooaega toimunud Tai Chi Chuani ja Mindfulness’i kursused. Tai chi kursused toimuvad nii hommikuti kui õhtuti, mistõttu saab iga huviline leida oma päeva- ja nädalagraafikus just endale sobiva treeninguaja. Kuid juhendaja Marek Vellend rõhutab, et tai chi pole sport: „Füüsiline mõjutamine on kõigest üks tai chi osa. Tai chi treeningus õpivad osalejad oskust ja tunnetust minna kaasa kosmilise võnkumise ja universumi voolamisega. Mitte rahmida mõttetult vastuvoolu. Oskust oma kehal ja vaimul ennast ise taasseadistada. Kõik see on aga tervise, õnne ja ka majandusliku heaolu aluseks.“

Õnne ja tervist on aga tarvis igas vanuses inimestele. Tallinna Rahvaülikooli osalejate vanusevahemik ongi lai: enamike liikumiskursuste puhul on see 20–65, aga igal hooajal leidub nii nooremaid liikujaid kui ka hulgaliselt eakamaid.

Ootame kõiki huvilisi tutvuma meie ülal nimetatud ja teistegi liikumiskursustega. Neil kursustel parandavad osalejad oma meeleolu ja teevad tervisele head, sealt võib leida uusi tutvusi ja teha midagi sellist, mida endast kunagi oodata poleks osanud. Elukestvas õppes pole liikumine ainult kehale kasulik, vaid see hõlmab ka hinge ja avardab teadmisi ning maailmapilti.

Täpsem info kursuste kohta veebiaadressil.