Uudis

Arhitektuuristuudio Lee Ell esitleb uut ehituskunsti ja liikumist siduvat väljaannet “RUUMIKOREOGRAAFIA I. Pärandus”

mai, 2024

Arhitektuuristuudio Lee Ell esitleb uut ehituskunsti ja liikumist siduvat väljaannet “RUUMIKOREOGRAAFIA I. Pärandus”

Väljaanne on alguse saanud soovist aru saada ümbritsevast ruumist. Ruumi käsitletakse siin laia mõistena, kontekstina, kus puutuvad kokku erineva ajalooga ehitised, rajatised, maastik ja loodus.

Üldjuhul võib öelda, et ruum seisab paigal ja inimene mitte. Samuti võib öelda, et ruum nii avaneb kui sulgub vastavalt sellele, kuidas (ja kas) inimene kohas liigub. Koreograafia kui loominguline liikumine, millel on vabadus olla väljaspool koha disainitud liikumisskeeme ja kokkulepitud norme, aitab avada seda, kuidas ruum toimib. Tants, olemata siin ruumi teenistuses ega püüdmata ka seda domineerida, otsib pigem partnerlust end ümbritseva konteksti avamiseks.

Mida täidetum on ruum, seda suurem võib olla potentsiaal jääda seisma ja eemalt seirama. Esimene number “Pärandus” võtab keskseks kohaks just ruumi, milles näiliselt liikumisruumi enam polegi. Koha, mis on umbe kasvanud ootustest ja lagunemisest ning kuhu sisse astuda justkui ei tahakski. Kuidas saab aga eemalt vaadates teha otsust koha saatuse üle?

Stuudio Lee Ell on Helmi Marie Langsepa loodud keskkond, mille eesmärgiks on eksperimenteerida arhitektuuri valdkonnas.

Väljaandja – Lee Ell · Lavastaja, tekst – Helmi Marie Langsepp · Koreograafia – Saile Johanna Langsepp · Toimetaja – Maarja Helena Meriste · Tõlkija – Ragne Schults · Tõlke toimetaja – Mirjam Parve · Kujundajad – Laura Merendi, Aimur Takk, Andree Paat · Kirjatüübid – Trajektoor, Ladna (Tüpokompanii)

“Ruumikoreograafia I. Pärandus” on saadaval:

Fotografiskas, Arhitektuurimuuseumis, Raamatukois, Ankrusaali raamatupoes ja Biblioteegis, Rahva Raamatus ja Apollos.

Väljaannet toetab Eesti Kultuurkapital.