Uudis

Eesti leiva akrobaatiline reis Soome festivalipubliku pihku

mai, 2024

Eesti leiva akrobaatiline reis Soome festivalipubliku pihku
Kristina Raja
Tantsuklubi KOIT asutaja, eestvedaja, koreograaf ning õpetaja

Tanssii ja Soi 2016 on rahvusvaheline tantsufestival, mis toimus möödunud suvel Kuopio linnas juba 47. korda. Festival pakkus erinevaid töötubasid lastele ja täiskasvanutele, harrastajatest professionaalideni. Nädala jagu kestnud festival haris tantsuhuvilisi igaõhtuste lavastustega, kus päeval aitasid aega parajaks teha mitmekülgsed tulevased noored kunstnikud.

Sellesuvises professionaalses programmis näitasid kaasaegse tantsu tehnilist klassi Itaalia juhtiv tantsukompanii Compagnia Atterballetto, vastandudes Malandain Balletole Biarritzist. Meeldejääva kogemuse andis maailmakuulus eksootiline butoh kompanii Sankai Juku ning programmist ei puudunud ka kohalikud tegijad: Tero Saarinen Co-na ning Arja Raatikaineni tiim.

Eesti leib jõudis akrobaatilise reisina lavale tantsukoolide rahvusvahelise lavaprogrammi käigus. Tantsuklubi KOIT valikrühm pakkus publikule etteaste „Hea tegu“, kus leival oli essentsiaalselt oluline roll kanda. Nii tutvustati eesti traditsioone leivateo kaudu, kus laval kandis iga pisike tantsija (lapsed vanuses 8–11 a) käes suurt autentset leivalabidat, mis oli poole suurem kui laps ise. Leib oli kaasa küpsetatud käsitööliste poolt, et õhuakrobaatikale vastu pidada. Iga leib juba trikke ei tee! Valge liniku alt peidust tuli „Hea teo“ numbri ajal välja pea poole meetri pikkune ehtne leivapäts. Etteaste lõpus pakuti publikule eesti leiba, mis sümboliseeris jagamist ning Eesti kui naaberriigi rahvusvahelist solidaarsust segi paisatud maailmas.

Tantsuklubi KOIT valikrühm valiti konkursi alusel osalema Soomes Kuopios toimunud Tanssii ja Soi 2016 rahvusvahelisel tantsufestivalil. Klubi oli ainus Eestist pärit tantsukool festivalil, kes valiti tantsuga „Hea tegu“ esindama Eestit tantsukoolide kolmepäevases lavaprogrammis.

Festivali peakorraldaja ning kunstiline juht Jormo Uotinen tuli tüdrukuid pärast etteastet isiklikult tänama – akrobaatiliselt välja võlutud leivapäts läks südamesse, sest tüdrukud sooritasid üle meetrise leiva-asti sildringe ning hundirattaid nagu muuseas.

On üsna haruldane publikuna teatris leiba degusteerida, kui pooleteisemeetrisel labidal hõrk paluke programmi viimase etteaste lõpus istuvale publikule kätte ulatatakse. Täisteenindus teatrisaalis!