“VÕIMU VÕIM”
19., 21., 22. veebruaril Sakala 3 Teatrimajas
Ükskõik, kuidas võimu ei püüaks määratleda, see hüpnotiseerib, peibutab ja ka hirmutab meid. Tavaliselt seostub see poliitika ja sõjakunstiga, kuid võim puudutab inimese maailmas olemist tervikuna ja igaüht meist eraldi. Hukatuslik võib olla võimu mõju inimesele ja ühe inimese võim teise inimese üle. Võim võib inimest ülendada ja edasi viia, aga ka rikkuda.
„Võimu võim. Kehalised aistingud võimu keskkonnas“ on sündinud soovist võimu kui üht vastuolulisemat inimlikku ja ühiskondlikku teemat kinesteetilise kogemuse ja kehalise manifestina avada. Tantsus on peidus laeng – energia, mis vabastab võimalused seda teemat kehaliselt uurida, avada ja koreograafiliselt väljendada.
Võim oleks justkui midagi välist, aga kui lähemalt uurida, siis on ta looduse pärisomane tunnusjoon – Hegeli ja Nietzsche arvates tähendab ka kõige algelisem toitumine juba teise allutamist, enesesse haaramist ja tema läbiseedimist.
Idee, lavastus, koreograafia: Tiina Ollesk, Renee Nõmmik
Tantsijad ja kaaskoreograafid: Helen Reistnik, Simo Kruusement, Ajjar Ausma
Muusika ja helid: J. S. Bach, Animals, Gerhard Lock
Kunstnik: Grete Veskiväli
Valgus: Ants Kurist
Fine5 kutsub külla Maria Nurmela (FI) lavastusega “Closer to the wild heart” ja Breathing Art Company (IT) lavastusega “Human Symphony”
28. veebruaril ja 1. märtsil Sakala 3 Teatrimajas
Maria Nurmela (Soome) lavastus “Closer to the wild heart“ loob portree naisest tegelikkuse ja fiktsiooni vahel. Töös vaadeldakse nähtamatuse ja enese taasloomise teemasid. Lavastus on pälvinud rahvusvahelist tunnustust oma põhjaliku identiteedi, vabaduse ja inimlike emotsioonide uurimise eest, mida esitatakse isikupärase koreograafia, disaini ja heli seguna. Teost on esitatud Soomes ja teistes riikides alates 2016. aastast, osutades lavastuse universaalsusele ja teemade kestvale aktuaalsusele.
Kalle Ropponeni keskkonnatundlik lavakujundus täiendab koreograafiat ja edendab jätkusuutlikkust kunstis, tuues esile loominguliste praktikate keskkonnamõju vähendamise olulisust. Jaakko Vastapuu tabav helikujundus süvendab etenduse emotsionaalset resonantsi, luues kaasahaarava kultuuripiire ületava elamuse. Ühendades ökoloogilise teadvuse kunstilise tipptasemega, inspireerib teos ülemaailmset publikut mõtisklema inimkonna seotuse üle loodusega, rõhutades kunsti olulist rolli jätkusuutliku tuleviku edendamisel.
Koreograaf ja tantsija: Maria Nurmela
Valguskujundus: Kalle Ropponen
Helikujundus: Jaakko Vastapuu
“Human Symphony” on Breathing Art Company (Itaalia) uuslavastus, mis on pühendatud inimkonna mitmekesisusele ja erilisusele. See on lavastus, milles põimuvad individuaalsed lood, seosed teistega ja isiklikud otsingud, mis kõik kokku suunduvad rituaaliks, mis tähistab elu ja selle autentsust.
Koreograafia: Simona De Tullio
Tantsijad: Ilaria Lacriola, Liliana Gelao, Mirka Semeraro
Lavastuses kasutatakse erinevate autorite muusikat.
Projekti toetab Regione Puglia, rassegna Ai Confini del corpo 2025.
Breathing Art Company asutati 2005. aastal. Kompanii on end Itaalias kehtestanud nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasemel tantsu edendajana. Apuulia maakonna auraamatusse kantud tantsukompanii on esitlenud oma töid Saksamaal, Hispaanias, Ungaris, Albaanias, Puerto Ricos, USA-s (Miami, New York, Charlotte, Newport) ja loonud rahvusvahelise võrgustiku, mis toetab San Nicola rahvusvahelist tantsuauhinna väljaandmist, millest on kujunenud kompanii tegevuse lipulaev. Breathing Art Company missiooniks on kohalike talentide edendamine koos Baris asuva The Studio koolituskeskusega.