Uudis

Hispaania koreograaf Luz Arcas annab 28. veebruaril Sõltumatu Tantsu Laval töötoa ja 1. märtsil etenduse

juuni, 2024

Hispaania koreograaf Luz Arcas annab 28. veebruaril Sõltumatu Tantsu Laval töötoa ja 1. märtsil etenduse

8. veebruaril 11:00 – 15:00 annab Luz Arcaz Sõltumatu Tantsu Laval töötoa “Mis muudab liigutused tantsuks?” ning 1. märtsil kell 19:00 etenduse “Janu uuristab”.

Luz Arcas on Hispaania päritolu koreograaf, kes on õppinud Madridis koreograafiat ja näitlemist ning omandanud kõrghariduse lavastajana Hispaania kuninglikus kõrgemas draamakoolis (RESAD). Olles töötanud tantsijana mitmes trupis ja sõltumatu lavastajana, lõi ta 2009. aastal oma tantsukompanii La Pharmaco, kus uurib liikumist ja lava läbi tunnetuse. La Pharmaco lavastused on Hispaanias pälvinud palju tunnustust ja neid on pärjatud mitmete auhindadega.

Töötoas toetutakse kindlatele liikumisstruktuuridele, mida uuritakse eraldi tehnika ja väljenduslikkuse seisukohalt ning kus lähtekohaks on näitleja või tantsija isiklik füüsiline maailm. Leitud personaalsed liikumisskeemid seatakse seejärel konkreetse aja ja ruumi konteksti. Kui kõik elemendid on läbi töötatud, tegeletakse üleminekute, rõhuasetuste, aktsentide, tekstuuride ja ideedega, kuni on loodud kompleksne kompositsioon ja leitud selle tähendus: just see, mis muudab liigutused tantsuks.

Kolmest pildist koosnev “Janu uuristab” (Sed Erosiona) on füüsiline ja poeetiline ümberjutustus Kore (Persephone nimi enne Hadese poolt röövimist) ning hingede hauataguse saatja Hermes Psychopompose müütidest. Persephone on seotud ka hingede eksiiliga Erose ja Psyche müüdis. Lavastuse koreograafia lähtub vaistlikust tunnetusest – kui üks keha tantsib, siis tantsivad temaga koos ka kõik kehad, mis on olnud, mis on ja mis tulevad. Igas kehas on jäädvustunud mälestus teistest kehadest, keha säilitab aja füüsilist keelt.