Uudis

Kanuti Gildi SAALis esietendub Üüve-Lydia Toompere, Siim Tõniste ja Piret Jaaksi lavastus “Plaan T”

Kanuti Gildi SAALis esietendub Üüve-Lydia Toompere, Siim Tõniste ja Piret Jaaksi lavastus “Plaan T”

21. märtsil esietendub Kanuti Gildi SAALis lavastus “Plaan T”, mis on ainest saanud dokumentaalsest materjalist, mille jaoks lavastajad Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste ning dramaturg Piret Jaaks viisid möödunud aasta sügisel läbi uurimuse terrorismihirmust tänapäeva Eesti inimeste seas.

Lavastaja Siim Tõniste: “Võtsime lavastuse aluseks n-ö valge kaubiku juhtumi, millest nähtub, et igapäevastest asjadest, nagu auto, võivad saada hirmuobjektid, kui need satuvad kuritegelikesse kätesse. Selle näite põhjal hakkasime ka Eesti inimesi küsitlema. Meie ligi 70 intervjueeritavat vastasid küsimustele, et milline oli nende esimene terrorikogemus, kui tõenäoliseks nad peavad terrorirünnaku toimumist Eestis, kust nad saavad infot juhtumite kohta, millist meediat nad tarbivad ning kui tihti mõtlevad üldse sellistele asjadele. Need intervjuud olid ka meie lavastuse inspiratsiooniallikaks.”

“Plaan T” vaatleb, milliseks võib kujuneda tulevikus igapäevaste tarbeasjade, näiteks auto, maine ühiskonnas või teatrikülastus juhul, kui hirm ei lakka. Lavastus vaatab igaüht kui potentsiaalset terroristi, ent laseb vaatajal endal sellele vastuse anda. “Plaan T” õpetab reageerima ootamatustele ning otsib abi ja selgitusi inimestelt, kellel on erilised võimed.

Üüve-Lydia Toompere on vabakutseline koreograaf, lavastaja ja etendaja, kes on omandanud koreograafia ja tantsu kõrghariduse Tallinna Ülikoolis. Toompere elab hetkel Berliinis ja õpib Berliini Kunstide Ülikoolis (Udk Berlin) kommunikatsiooni poliitilistes, sotsiaalsetes ning majanduslikes kontekstides.

Siim Tõniste on Tallinnas elav vabakutseline koreograaf, lavastaja ja etendaja. Ta on õppinud Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikoolis ning Praha Etenduskunstide Akadeemias. Ta töötab tantsu- ja teatripedagoogina. Lisaks on ta Hiiumaa TantsuFestivali ja Vaba Vormi meeskonnas.

Piret Jaaks on vabakutseline näitekirjanik ja dramaturg. Tartu Ülikoolis teatriteadust õppides alustas ta lühiproosa kirjutamise ja avaldamisega, mis omakorda andis tõuke kirjutada dramaturgiat. Praegu õpib Piret Jaaks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikoolis doktoriõppes, kus uurib, kuidas luua dramaturgiat kogukondi kaasates.

Lavastuse autorid ja loojad on Siim Tõniste, Üüve-Lydia Toompere ja Piret Jaaks. Kunstnik on Inna Fleiser, helikunstnik DJ Mixer, valguskunstnik Oliver Kulpsoo, produktsiooniassistent Kaie Küünal, kunstniku assistent Mari Hinn. Etendajateks on Zoja Mellov, Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste. Kaasproduktsioon: Kanuti Gildi SAAL ja Vaba Vorm.

Esietendus toimub 21. märtsil kell 19.30, järgmised etendused 23., 24. ja 26. märtsil kell 19.30 Kanuti Gildi SAALis. Etendusele 23. märtsil järgneb vestlus kunstnikega. Lavastus kestab ca 90 minutit.

Lavastust toetavad Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia EMTASTRA projekt) ja Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo