Uudis

Külli Roosna ja Kenneth Flaki uus lavastus “Prime Mover” etendub Eestis

Külli Roosna ja Kenneth Flaki uus lavastus “Prime Mover” etendub Eestis
Foto autor: Tiit Lukk

 

Lavastuse „Prime Mover“ keskmes on neli tantsijat ja interaktiivne tehnoloogia. Pealtvaataja saabub elusasse hingavasse maailma, kus puuduvad tõeline algus ja tõeline lõpp, kus mäng ja tõsidus saavad üheks, kus mõte ja liikumine on seesama. Käsitleme liikumist hingamisena, kogukonnana, kultuurina, loodusena, eluna.

Alustasime lavastusprotsessi küsides, mis paneb meid liikuma, mis meid motiveerib, mis meid juhib. Liikumine on ainuke asi, mida tegelikult teeme. Küsimus on, kui palju sellest on teadlik, teadvustatud, suunatud ja kontrollitud? Kui palju juhime iseennast? Tegemist on ajatu küsimusega vabast tahtest. Ilmselgelt tunneme mõnikord, et teeme valikuid ja mõjutame sündmuseid. Samas oleme organismid, kes on piiratud loodusseadustega. Elu põhitõed on paigas – me sünnime, elame ja sureme. Bioloogilised vajadused, sotsiaalsed süsteemid ning tehnoloogiad kujundavad ja loovad meie käitumise, aga ka kogemused. Siiski ei ütle see väga midagi elu mõtte kohta. Kuhu läheme ja miks? Kas elu mõte sõltub kogukonnast või on see indiviidi enda leida?

Meile andis inspiratsiooni prantsuse filosoofi Albert Camus’ kirjeldus sellest, kuidas Sysiphos näilises mõttetuses lükkab mäest üles kivi, mis seejärel alati alla tagasi veereb. Siiski näeb Camus Sysiphost vaba mehena sel hetkel, kui ta otsustab kivile järele minna. Ta peab leidma tähenduse väljaspool kogukonda. Vabadus on tema jaoks isiklik kogemus, tunne, et tal on millegi vahel valida, ja ta teeb valiku isegi siis, kui olud on äärmiselt piiratud.

Meie eesmärk oli teha „Prime Mover“ lavastust omadel tingimustel. Kuidas luua tunne, et teeme ise valikuid, selle asemel, et laseme ennast juhtida võõrastel impulssidel, kõrvalistel inimestel, institutsioonidel, vanadel harjumustel ja ootustel?

Töö pealkiri tähendab liikumapanevat jõudu. See viitab Aristotelese ideele liikumatust liigutajast, esimesele impulsile, mis lõi universumi ja põhjustas kogu ülejäänud liikumise. „Prime Mover“ tähendab ka mootorit, mis paneb masina liikuma, või inimest, kes organiseerib kogukonnas asju. Selle lavastuse tarbeks defineerisime Prime Mover mõiste süsteemse masinavärgina, mis koosneb keskkonnast, tehnoloogiatest, ajaloost, aistingutest ja unistustest. Meie kõik oleme selle osa, ajalugu, aistinguid ja unistusi siduva hiiglasliku masinavärgina, mille osa me kõik oleme. Proovime kõiges selles leida oma teed. Proovime leida selle tähendust. Aeg-ajalt jõuame illusioonini kindlustundest, aga siis tegelikkus nihkub ja oleme eksinud. Jälle. Seepärast soovime säilitada endas algaja meelt: mängulist huvi seoste, valikute ja võimaluste vastu, ikka kaheldes selles, mida arvame end teadvat.

Idee: Külli Roosna ja Kenneth Flak
Koreograafia: Külli Roosna ja Kenneth Flak koostöös tantsijatega
Esitajad: Isabell Bartnes Johansen, Kenneth Flak, Külli Roosna, Rakesh Sukesh
Helikujundus ja muusika: Kenneth Flak koostöös Külli Roosnaga
Valguskujundaja ja tehniline direktor: Thomas Dotzler
Dramaturg: Thomas Falk
Kostüümid: Külli Roosna ja Kenneth Flak koostöös Ursula Mängeliga
Tarkvara: Kenneth Flak
Tarkvarakonsultant: Marije Baalman
Produktsioon: Roosna&Flak
Foto: Tiit Lukk ja Antero Hein
Kaasprodutsendid: Bærum Kulturhus, Endla Teater, Sõltumatu Tantsu Lava ja Scenekunst Sør
Toetajad: Norwegian Arts Council, The Audio and Visual Fund, Eesti
Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus, Kristiansandi Linnavalitsus, Vest-Agder maakond

„Prime Mover“ etendused 2018:

11.–12. oktoober Bærum Kulturhus, Norra
14. oktoober Scenekunst Sør, Kristiansand, Norra
10. november Dansefestival Barents, Hammerfest, Norra
14.–15. november Endla Teater, Pärnu, Eesti
16.–17. november Sõltumatu Tantsu Lava, Tallinn, Eesti
16. detsember Korzo Theater, Haag, Holland

Enam infot