Uudis

Mait Agu preemia pälvisid Priit Raud ja Roosmarii Sarapuu

Mait Agu preemia pälvisid Priit Raud ja Roosmarii Sarapuu

Fotol laureaat Roosmarii Sarapuu
Autor: Eva Kram

1. oktoobril anti üle Mait Agu nimelised preemiad ning sel aastal pälvisid need kaasaegse tantsukunsti vankumatu vedaja ja Kanuti Gildi SAALi juht Priit Raud ning TLÜ BFMi koreograafia õppekava IV kursuse tudeng Roosmarii Sarapuu.

TLÜ BFMi koreograafia õppekavade kuraator Oksana Tralla laureaatide valikust: “Laureaate valides arvestame nii nende panuse kui mitmekülgsusega. Kuna viimastel aastatel lähtume aina kindlamini “kogenud” ja “uustulnuka” põhimõttest, siis on alati suur rõõm kahe põlvkonna tegijate kokku viimisest ja loominguliste eesmärkide kõrvutamisest. Eriline heameel on ka selle üle, et sellel korral õnnestus ka žanrimääratluse piiridest väljuda, sest lõpuks tants on tants ning ajame kõik ju tegelikult ühte asja.”

Koreograafia õppekava vilistlaste, kogenud tegijate kategoorias sai sel aastal laureaadiks Kanuti Gildi SAALi juht Priit Raud. Raud on lõpetanud 1991. aastal tantsujuhi ja kultuuritöötaja erialal Tallinna Pedagoogilise Instituudi, olles siis Mait Agu tudeng. Priit Raud on andnud suure panuse Eesti tantsukunsti arengusse nii korraldades festivale, kutsudes välisesinejaid kui ka Eesti koreograafe ja tantsijaid välisfestivalidele pakkudes. Raud on üks nendest produtsentidest, kes annab ka uuele põlvkonnale võimaluse enda leidmiseks, näitamiseks ja arendamiseks. Ta seisab sellest eest, et tantsukunstimaastik areneks ning oleks nähtav rahvusvaheliselt. Ta ei tõmba piire žanrite vahele, vaid peab oluliseks ideed ning selle värskust ja kandvust. Raud on kujundanud kaudselt ka meie BFMi koreograafia õppekava suundumusi. Hindame ja väärtustame tema panust Eesti kaasaegse tantsukunsti arengusse.

Teine laureaat on TLÜ BFMi koreograafia õppekava neljanda kursuse üliõpilane Roosmarii Sarapuu. Ta on olnud eeskujulik õppetöös ning otsinguline loomingus. Sarapuu on osalenud rahvusvahelises projektis BodySoundDivision, Made in Estonia maratonil, Jõela lavastuses “Giselle” ning kuulub aktiivselt oma loomingulist teekonda otsivasse rühmitusse KOOSSEIS. Tema loodud koreograafiad on pälvinud tähelepanu nii kaasaegse kui pärimustantsu maastikul. Ta on loonud tantse ka TLÜ rahvatantsuansambli Soveldaja jaoks, arvestades selle nõudliku ja isikupärase stiiliga. Tema seminaritöö “Tiina Kapperi tantsustuudio” põhjal ilmus artikkel teatriaasta ülevaateid pakkuva sarja “Teatrielu” ajaloorubriigis.

Sarapuu sõnas, et plaanib sügisel edasi õppida ja preemiaks saadud stipendium saab seemneks, et tulevasi õpinguid rahastada. Ta lisas, et nad on kursusena õnnelikud, et preemia lõpuks ka neile tuli.

1999. aastal loodud tantsupreemia eesmärk on toetada andekaid tudengeid ja tantsuloojaid ning see antakse üliõpilasele, vilistlasele või loomingulisele kollektiivile, kes on silma paistnud loomingulise või teoreetilise tööga, olnud edukas ja aktiivne õppetöös ning võtnud osa erinevatest tantsualastest projektidest. Varasemateks laureaatideks on teiste seas toonased tudengid, praegused tantsumaastiku kujundajad Janek Savolainen, Külli Roosna, Maria Uppin-Sarv, Helena Pihel, Sveta Grigorjeva ja Elo Unt. Sellel aastal anti preemia 25. korda. Mait Agu preemia väljaandmist toetab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital.