Uudis

Pärimustantsupäev: seto tants toimub 5. märtsil 2017 Eesti Vabaõhumuuseumis

Pärimustantsupäev: seto tants toimub 5. märtsil 2017 Eesti Vabaõhumuuseumis

Leigarite korraldatud II pärimustantsupäeva teema on seto tants oma endisaegses elukeskkonnas – talupojakultuuris. 5. märts on ka Leigarite esimese kunstilise juhi, rahvatantsu-uurija ja õpetaja Kristjan Toropi (1934–1994) sünniaastapäev. Alates 1995. aastast teevad Leigarid sel päeval alati midagi eesti tantsupärandi edasi kestmiseks ja kasvamiseks tarvilikku.

Erinevalt esimesest rahvusvahelisest pärimustantsupäevast on nüüd plaan süveneda ühe väikese omamaise nurgakese tarkustesse. Et pärimusliku tantsimise asju paremini mõista, palusime appi head seto leelo, rõivaste ja maitsete tundjad, pärimusteadjad Õie Sarve, Elvi Nassari jt.

Setu talu tares juhatavad laulmist ning toiduvalmistamist Setumaal sündinud ja üles kasvanud naised: seto leelokoori Sõsarõ juht ja sõnolinõ, vabaõhumuuseumi peavarahoidja Elvi Nassar, Sõsarõ sõnolinõ Linda Ülend ja killõlaulja Olli Tubli.

12.00 ja 12.45 sissepääs laulutuppa. Laula üte laulukõsõ…: leelolaulu algtõed, juttu sõnolistest, ühine laulmine.
14.00 ja 14.45 sissepääs kööki. Ritk om riide ruug: juttu paastust ja paastutoitudest, võimalus maitsta setu toitu.

Setu talu kõrvalhoones jagab oma mõtteid elava seto traditsiooni sees kasvanud pärimuskultuuri spetsialist, Setomaa sootska Õie Sarv koos poja Jaan Sarve ja tütre Maarja Sarvega.

12.00 laulmine
13.00 rõivad
14.00 tantsimine
15.00 meeste soolotantsulabor Jaan Sarve ja Andrii Vytvytskyi juhtimisel.

Õpikohtumistele EVM Setu talus järgneb mõnus ühine tantsuõhtu Kolu kõrtsis, kus musitseerivad nii Leigarite pillimehed kui külalised ja jala saab valgeks igaüks.

Sissepääs muuseumipiletiga.

Info