Uudis

Rahvusvaheline teatrifestival Baltoscandal toimub 6.–9. juulil Rakveres

Rahvusvaheline teatrifestival Baltoscandal toimub 6.–9. juulil Rakveres

Rahvusvaheline teatrifestival Baltoscandal toimub sel aastal juba 14. korda, tuues 6.–9. juulini Rakverre nii Eesti kui ka maailma kaasaegse teatri tipud. Baltoscandal on kaasaegse teatri ja etenduskunstide pidu, mis lisaks tihedale etendusprogrammile sisaldab kontserte, vestlusi, installatsioone, kunsti, traditsioonilist jalgpallimatši ning palju muud. Festivali kunstiline juht on Priit Raud.

Festivali üks peaesinejaid on prantsuse lavastaja Philippe Quesne, kes tuleb Eestisse oma uhiuue lavastusega “Night of the Moles (Welcome to Caveland)”, mis esietendub 6. mail Brüsselis festivalil Kunstenfestivaldesarts. Lavastus viib vaataja hiiglaslike muttide ning teiste müstiliste tegelaste maailma ning annab võimaluse näha, kuidas paistab tänapäeva maailm koopast vaadatuna. Üle maailma etendusi andev Philippe Quesne on tuttav külaline ka Eesti publikule, 2010. aasta Baltoscandalil etendus tema lavastus “Big Bang” ning 2014. aasta Augusti TantsuFestivalil Tallinnas hittlavastus “L`Effet de de Serge”.

Üllatuslikult saab festivalil näha legendaarset saksa truppi Showcase Beat le Mot nende uusima lavastusega “NAZI SUPERHUMANS ARE SUPERIOR TO YOU ALL – THE HORROR OF THE ORDINARY”. Paljud mäletavad kindlasti 2001. aastal Showcase Beat le Moti ja Von Krahli Teatri koostööna valminud ühisprojekti “Pirates”, mis toona kohalikku teatrimaastikku raputas. Trupile omaselt lõhutakse ka seekord tabusid ja teatritavasid, võttes kasutusele erinevad meediumid ning vormid.

Üks suurejoonelisemaid teatrilavastusi festivalil on “Chekhov’s First Play” Dublinis tegutseva iiri teatritrupi Dead Centre ning lavastajate Ben Kiddi ja Bush Moukarzeli poolt. “Tšehhovi esimene näidend” oli möödunud aasta Iiri teatriauhindade parima lavastuse nominent. Omal moel klassikast lähtuv lavastus segab traditsioonilist teatrit teiste vormidega.

Baltoscandalilt ei puudu ka kohalikud auhinnatud lavastused. Eesti teatriauhindade jagamisel väljakutsuvalt isikupärase koreograafilise käekirja eest tantsuauhinna pälvinud Renate Keerd on festivalil Kompanii NII ja Tartu Uue Teatri koostöös valminud lavastusega “Põletatud väljade hurmaa”. Teater NO99 tuleb festivalile Ene-Liis Semperi lavastusega “El Dorado: klounide hävitusretk”, mis oli nomineeritud nii parima kunstniku auhinnale kui etenduskunstide ühisauhinnale ning parima naispeaosatäitja auhinna pälvis lavastuse eest Marika Vaarik.

14. Baltoscandal toimub 6.–9. juulil 2016 Rakveres. Festivali passe saab osta alates 4. aprillist ning üksikpileteid 1. maist. Festivali tervikprogramm avalikustatakse maikuus.

Festivali koduleht on valmimisel, seni vaata infot festivali Facebooki lehelt.