Sõltumatu Tantsu Lava (STL) alustab sügisel noortele ja koolidele suunatud tantsule pühendatud haridusprogrammiga, kus avatakse kaasaegse tantsu teemat nii publiku kui ka tantsumaastiku seisukohast.
Vaba vormiga haridusprogramm kaasneb STLi sügis-talve programmi kuuluvate etendustega ning on mõeldud sissejuhatuseks kaasaegse tantsu valdkonda kui ühte teatrižanrisse. Loengud koos visuaalsete näidetega annavad ülevaate kaasaegsest tantsust, selle kohast tänases teatripildis ning sellest, kuidas tantsulavastust vaadata ja sellest paremini aru saada. Loengud on üles ehitatud kaasaval viisil: noored saavad ise küsida, rääkida oma vaatamiskogemusest, samuti on loengu ülesehitus tantsuvaldkonnast lähtuvalt dünaamilisem ja loomingulisem.
Loengud tegelevad muu hulgas järgmiste teemadega:
Mis on kaasaegne tants? Kuidas seda iseloomustada ning millised jooned iseloomustavad nüüdistantsu? Tuuakse näiteid kohalikult teatrimaastikult.
Kuidas vaadata ja „mõista“ nüüdistantsu?
Loo puudumine – lavapildid, tunnetuslikkus, kogemuslikkus, kohalolu, seisund,
kehalisus – seisundi, idee ja sisu väljendus keha kaudu.
Vaatluse all on STLi programmi kuuluvad lavastused.
Nüüdistants Eestis, kohalik tantsumaastik, ja nüüdistants teatrimaastikul – nüüdistants kui üks etenduskunsti žanr, nüüdistantsus tegutsejad, STLi roll.
“STL on võtnud positsiooni Eesti nüüdistantsu arendajana ning valdkondliku eestkõnelejana, tuues välja iseseisvate tantsukunstnike ja truppide lavastusi,” ütles STLi haridusprogrammi juht Iiris Viirpalu.
STÜ ehk Sõltumatu Tantsu Ühendus on 2005. aastal loodud organisatsioon, mis on pühendunud nüüdistantsukunsti arendamisele ning pakub avatud platvormi sellega seonduvatele tegevustele. STÜ hallatav Sõltumatu Tantsu Lava (STL) toob välja koreograafide ja tantsutruppide lavastusi, pakkudes tuge ideede vormistamisel, ja seisab hea selle eest, et kunstnike taotlused algidee staadiumist ühes heli- ja valguskujundusega lavale jõuaks. STL keskendub liikumise ja kehaga tegelevate lavastuste väljatoomisele, mis kasutavad nüüdisetenduskunstile omast väljenduslaadi.
Lisaks etendustele toimuvad STLis töötoad, loomingulised residentuurid, korraldatakse nüüdistantsu uute tulijate platvormi Premiere ning kunstnike vaba kohtumisplatvormi – üritustesarja Greenfield. STL teeb järjepidevat koostööd rahvusvaheliste koreograafidega, olles koostööpartneriks mitmes rahvusvahelises projektis ning esitades Eesti autorite töid regulaarselt välismaal.
Lisainfo haridusprogrammist: iiris@stl.ee