Uudis

Sõltumatu Tantsu Lava kutsub loeng-etendusele „Femmaaž“ – modernismist postmodernismi

Sõltumatu Tantsu Lava kutsub loeng-etendusele „Femmaaž“ – modernismist postmodernismi

29. ja 30. märtsil kell 19 Sõltumatu Tantsu Laval toimuv „Femmaaž“ on kummardus viiele naisele, kes tegid lavakunstis omal ajal revolutsioone. Ja kui mitte revolutsioone, siis vähemalt midagi sellist, mis raputas senist arusaama tantsust ja tantsust mõtlemist üldiselt.

Miks läks nii, et

  • 1913. aastal peeti Mary Wigmani ohtlikuks tema uskumise eest, et tantsida võib igaüks;
  • alles 1966. aastal laiendas Yvonne Rainer tantsu sõnastikku argieluliste liikumiste kasutuselevõtuga;
  • 1964. aastal lõi Lucinda Childs soolo, milles nuustik, lokirullid ja sinine kilekott tõid esile naise koduse elu väiklase türannia.

Etendusejärgsel vestlusel keskendume sellele, milliste protsesside tulemusena jõuti eelmise sajandi teises pooles modernismist postmodernismi ja arutleme, kuidas on 20. sajandi kultuurivoolude areng mõjutanud meie tänast mõtlemist ja arusaamist kunstist. Vestlust viib läbi teatriteadlane ja Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse magistrant Liisi Aibel, kes on avaldanud teatri- ja kunstikriitikat enamikes suuremates Eesti päeva- ja kultuurilehtedes.

Kummarduse viiele tähendusväärsele naisele teevad Eesti tantsijad Joanna Kalm, Mari Mägi, Mihkel Ernits, Madleen Teetsov-Faulkner ja Sveta Grigorjeva.

Idee autor ja lavastaja Sveta Grigorjeva on aktiivne nii koreograafi, luuletaja kui etenduskunstnikuna. Tema PREMIERE programmi raames esietendunud debüütlavastus „sõp rus est“ märgiti Eesti sõltumatu tantsu auhinna aasta tulijaks 2011. aastal. Ta on lavastanud nii soolo- kui grupilavastusi. Viimase lavastuse “Carmina Trash” eest nomineeriti Eesti teatri aastaauhinnale tantsu kategoorias. Carmina Trash rolli kaudu avaldab ta arvamusartikleid, kus tõstatab küsimusi kunsti tegemise võimalustest ja räägib aktiivselt kaasa Eesti etenduskunstimaastikul toimuvas. Ta on ka avaldanud luulet Värskes Rõhus, Vikerkaares ja 2013. aasta sügisel andnud välja oma luulekogu “kes kardab sveta grigorjevat?”.

Rohkem infot: http://stl.ee/lavastus/femmaaz/
Pilet: 7 € (kaasasolev õpetaja tasuta)
Tellimine ja lisainfo: triinu@stl.ee või tel. 50 94 854 (hiljemalt 8. märtsiks)