Uudis

Sõltumatu Tantsu Lava uudised

Foto: Kris Moor

Sveta Grigorjeva “FAKERZ” tänavused viimased etendused Vabal Laval 15. ja 16. novembril

15. novembri etendusele järgneb Sõltumatu Tantsu vestlus lavastajaga, mida viib läbi tantsu- ja etenduskunstnik Johhan Rosenberg. Vestlus on kõigile huvilistele tasuta!

“FAKERZ” on lavastus, kus lavalolijad lasevad end võrgutada erinevatest tantsulistest stiilidest ja tehnikatest, neid võltsides, häkkides ja remiksides. Fakerzid kasutavad märksõnu, kuulujutte, kilde sotsiaalmeediast, isiklikust mälust ja kehalisest kujutlusvõimest. Neid huvitab idee fiktiivsest keskist-miskist, mille sees võiks vabalt tegutseda nähtus, mida võiks kutsuda “kollektiivseks tantsuhäkkeri kehaks”.

Fakerzeid ei huvita autentsus. Nad ei tea, mis on päris. Nad ei tea siiani, milleks keha on võimeline.

Ära tea sina ka!

Laval on Üüve-Lydia Toompere, Julia Koneva, Helena Pihel, Siim Tõniste, Kaie Küünal, Rauno Zubko ja Indrek Kornel. Helikujunduse autor on Alvin Raat.

Sveta Grigorjeva on Eesti lavastaja, koreograaf, tantsija ja luuletaja. Ta on avaldanud kaks luulekogu, teinud veel rohkem lavastusi. Tantsinud nii enda kui teiste töödes. Hetkel lõpetab ta magistriõpinguid Saksamaal, Justus-Liebig-Universität Giessen’is. Teda huvitab anarhiline, ekspressiivne keha ja selle võimalik poliitiline olemus. Sõltumatu Tantsu Lava koostöö Sveta Grigorjevaga algas 2012. aastal, kui ta valiti üheks PREMIERE-i sarja uueks koreograafiks ja kohe märgiti ta ka Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks. Sveta on kompromissitu loojanatuur, keda huvitab töö muutuva ja end avava materjaliga ning kunstniku julguse ja sisemiste piiride kompamine. Tema looming eeldab nii osalejatelt kui vaatajatelt kaasvastutust ja kaasamõtlemist.

OSTA PILET
Rohkem infot
Video

ZUGA lastelavastus “2 + 2 = 22” Sõltumatu Tantsu Laval 21. novembril

Pühapäeval, 21. novembril kell 12.00 ja 14.00 toimuvad Sõltumatu Tantsu Laval ZUGA Ühendatud Tantsijate menuka lavastuse “2 + 2 = 22” etendused, mis on mõeldud nii suurtele kui ka väikestele.

ZUGA pöörab tähelepanu reeglitele, nähtavatele ja nähtamatutele kokkulepetele elus lastena ja vanematena. Kõiksugu korraldustega arvestamine ja mittearvestamine on kui toolide mäng – vahepeal pakutakse istet üksteisele, kutsutakse enda kõrvale, vahel istutakse aga kahel toolil korraga, samal ajal ikkagi koos oma kohta otsides. Selles tegevuses on püüe jõuda kohale, isegi kui seda saadab hüüe “Kohane!”

“2 + 2 = 22” nomineeriti 2020. aastal Salme Reegi nimelisele lasteteatri auhinnale kui “mänguline, kaasav ja mõtteringi avardav lavastus”.

Lavastajad, koreograafid ja etendajad: Tiina Mölder, Kärt Tõnisson, Helen Reitsnik, Ajjar Ausma, Päär Pärenson
Valguskunstnik: Oliver Kulpsoo
Kostüümikunstnik: Keili Retter
Lavakunstnikud: Keili Retter, Oliver Kulpsoo
Helilooja: Lauri-Dag Tüür
Dramaturg: Andri Luup

Etenduse kestus: 55 min

OSTA PILET
Rohkem infot
Videoklipp

Greenfield 30. novembril 2021

Kunstnikele mõeldud avatud platvorm Greenfield on regulaarne sündmus Sõltumatu Tantsu Laval, kus eri valdkondade kunstnikud (tantsijad, teatraalid, muusikud, kunstnikud, luuletajad jt) saavad üksteise loominguga tutvuda, oma valmimisjärgus töid ette näidata ning teiste loojate ja publikuga dialoogi luua.

Seekordsel Greenfieldil osalevad Eesti Kunstiakadeemia tudengid. Etenduskunstnik Henri Hüti juhendatav kursus katsetab performatiivsete partituuridega, mis performance’i esitamiseks vajalikud või mittevajalikud on.

„Partituurid, instruktsioonid, skoorid… Erinevad komponeerimisvõimalused, instruktsioonide loomised ja nihestamised. Miktrotonaalsusest mitte-antropomorfiani.“

Osalevad: Karl Joonas Alamaa, Loora Kaubi, Anita Kremm, Lisette Sivard, Edvard Vellevoog, Emili Kelle, Tea Lemberpuu, Karmen Teesi Pregel, Elss Marta Raidmets, Ella Mari Roosi, Sirel Tammisto, Sabina Liselle Zahharov.

Initsiaator: Henri Hütt

Rohkem infot

Katariina Unt “50” juubelietendused “Sinust saab tantsija!” 5. ja 6. detsembril

“Sinust saab tantsija!” tõstatab järgmisi olulisi teemasid: Kelleks oled võimeline saama ja millal? Mis võiks anda julguse ja tekitada tahte väljuda valmismustritest, loobuda etteloodud rollidest?

Liis Varese lavastus on mõtteline järg lavastusele „Hingake! Ärge hingake!” (esietendus 18.10.2018 Sõltumatu Tantsu Laval). Autor jätkab keha kui materjali uuringuid, lubades ühes ruumis kohtuda neil, kelle elud on eri vajadustega. Sel korral on fookuses kogenud lavaprofessionaalid, naised, kes naudivad peatusi, kuid kelle tung on edasi liikuda. Nad liiguvad justkui eri kiirusel ja vastupidistes suundades, kuid lavaruumis tuleb neil kohtuda. Kohtuda teisega iseendas.

Lavastaja: Liis Vares
Tantsijad: Helen Reitsnik, Katariina Unt
Kunstnik: Kristi Kongi
Helikujundaja: Ekke Västrik
Valguskujundaja: Siim Reispass
Dramaturg: Taavet Jansen
Produtsent: Sõltumatu Tantsu Lava
Kaasprodutsent: ēlektron
Etenduse kestus: 1h

OSTA PILET
Rohkem infot
Videoklipp

Sõltumatu Tantsu loengud: AVALIK RUUM JA KOREOGRAAFIA

Sõltumatu Tantsu Lava 2021/22 hooaja loengusari “Avalik ruum ja koreograafia” uurib avaliku ruumi ja koreograafia vahelisi seoseid. Kuidas meid ümbritsevast keskkonnast moodustub tähenduslik ruum; millised uued hoiakud ja suhted saavad tekkida olemasolevatesse paikadesse; kuidas saab koreograafia avalikku ruumi mõjutada ja mõtestada; millised on linnaruumi koreograafiad – need on vaid mõned küsimused, mis lähtuvalt praegusest ühiskondlikust ebakindlusest ning uksed-kinni-uksed-lahti-teatrihooaja möödudes meis tekkisid.

Käesoleval hooajal oktoobrist maini toimuva loengusarja raames oleme palunud avaliku ruumi ekspertidel ja kunstiteadlastel tutvustada avaliku ruumi teemasid ja problemaatikaid ning tuua oma ekspertiisi sissevaade ka (inim)kehade, liikumise ja koreograafia aspektidest. Loengud toimuvad kord kuus kuni 2022. a maikuuni Sõltumatu Tantsu Lava avaliku ruumi koreograafia residentuuriprogrammi osana. Loengud on kõigile huvilistele tasuta.

Rohkem infot

Taneli Törmä diskotantsulavastus “Open Your Heart” etendub 11. ja 12. detsembril

NB! Otsime lavastusse noori tantsijaid! Vaata meie avatud kutsungit, kandideerimine kuni 15. novembrini (kaasa arvatud)!

“Open Your Heart” on soome-taani koreograafi Taneli Törmä kaasaegne diskotantsulavastus, mis uurib tantsimise olemuslikku tuuma. Lavastus vaatleb erinevaid sotsiaalseid situatsioone, mis võivad meid tantsimiseks innustada või selles takistada. Millal me viimati tõeliselt tantsisime? Kas tantsimine pakub meile naudingut ja millal? Oled sa kunagi mõelnud, miks sa just sellisel viisil tantsid?

Koreograafi huvitab, kuidas tänapäevast diskotantsu esteetikat kohandada taas kogukondlikku situatsiooni, mille eesmärgiks ei oleks enam esinemine ega võistlemine, vaid tantsivate inimeste koos olemine ja sellest naudingu saamine. Et taas tantsida nii, nagu seda kunagi nautinud oleme.

“Open Your Heart” laval on koreograaf Tanel Törmä ise ja taani tantsija Camilla Brogaard, lisaks kümmekond kohalikku noort tantsijat, kellega koreograaf töötab nädal enne esietendust, et suhestuda kohaliku tantsukogukonnaga.

Taneli Törmä on soome päritolu ja peamiselt Taanis tegutsev koreograaf-tantsija, kuid samaväärselt tuntud pea kõigil Põhjamaade tantsulavadel, kus tema loomingut regulaarselt esitatakse. Teda on korduvalt valitud maineka Euroopa tantsuvõrgustiku Aerowaves’i poolt esile tõstetud 20 koreograafi sekka ning on pälvinud oma loomingu eest mitmeid tunnustusi. Ta otsib nii tantsija, koreograafi, kuraatori kui õpetajana tegutsedes pidevalt võimalusi oma loomingu mitmekesistamiseseks, kultuurivahelisuseks, multiperspektiivsuseks ja innovaatilisuseks.

Kontseptsioon ja koreograafia: Taneli Törmä
Esinejad: Camilla Brogaard, Taneli Törmä (FIN / DK) ja noored eesti diskotantsijad
Heliloojad: Søren Lyngsø Knudsen (DK) ja Esa Mattila (FIN)
Lauljad: Jutta Jessika (FIN), Hilde I Sandvold, Taneli Törmä ja Lene Lyngsø (DK)
Kostüümikunstnik: Kasper Hansen (DK)
Kostüümide valmistaja ja juhendaja: Sophie Hansen (FR / DK)
Dramaturg: Thomas Schaupp (DE)
Kestus: 50 min

Lavastuse esitamist Eestis toetavad Sõltumatu Tantsu Lava, Eesti Kultuurkapital ja Soome Kultuuriinstituut, Nordisk Kulturfond.

Etendused Eestis: 11. ja 12. detsembril 2021 Sõltumatu Tantsu Laval

OSTA PILET
Rohkem infot
Video