Novembrikuu päevakajaline ning liikumisteemaline mõttekostitus tuleb tantsukunstnikult ja liikumisSESOONi kuraatorilt Karolin Poskalt. Mõtleme-liigume kaasa.
Armusin Ella Ilbakusse või mida oleks Ella kirjutanud?
Käisin Ella Ilbaku (1895–1997), eesti esimese kutselise tantsija haual, lugesin ta raamatut,
meenutusi, kirjavahetusi, vanu artikleid tema reisimuljetest, lugesin, mida minu kaasaegsed tema kohta kirjutanud on, vaatasin meenutustest dokumentaali, kutsusin välja tema vaimu, võtsin tema postkaartidel kujutatud keha poose, tegin fotodest kollaaži ja pärast kõike seda nägin ühel ööl unes, et suudlesin Ella Ilbakut. Keelega.
Sellel aastal aitan koos Sofia Kruusamäe ja Hanna Juntiga korraldada liikumisSESOONe, regulaarselt toimuvaid kaasaegse tantsu tunde. LiikumisSESOONi kaudu armusingi Ella Ilbakusse, lisaks olen tutvunud ka teiste moderntantsu koreograafidega, sest selle poolaasta fookuses on moderntants – Back 2 basics!
Võtsime aluseks Heili Einasto raamatu “100 aastat moderntantsu” ja hakkasime tantsu revolutsionääre tänapäeval Eestis tegutsevate tantsukunstnikega liitma ja lahutama.
Tekkisid järgmised kooslused:
Louie Fuller ja Eva Orupõld;
Isadora Duncan ja Sofia Kruusamägi;
Rudolf Laban ja Anne Tamm-Kivimets ning Teet Kask;
Mary Wigman ja Sveta Grigorjeva;
Denishawn ja Sigrid Savi;
Ella Ilbak ja Karolin Poska;
Martha Graham ja Jane Raidma;
Doris Humphrey ja Nele Suisalu;
Lester Horton ja Jane Raidma;
Jose Limon ja Maria Uppin-Sarv;
Yvonne Reiner ja Kadri Sirel;
Trisha Brown ja Rūta Ronja Pakalne;
Pina Bausch ja Keity Pook.
Palusime eesti tantsukunstnikel esitada endale küsimus: “Kuidas mõtleksid, liiguksid, millist elu elaksid tänapäeval need moderntantsu esiemad-isad?” Kuidas nad sellele vastasid, kas läbi liikumise, sõna või muu vahendi, saabki omal nahal kogeda liikumisSESOONides.
Ausalt tunnistades oli üsna raske leida tantsukunstnikke, kes sellise moderntantsu koreograafidest inspireeritud väljakutse vastu nõustusid võtma. See on ka loogiline, sest tihti võib tunduda, et mineviku sündmustest või kunstivoogudest rääkides on palju tabusid ning alati leidub neid, kes ajaloo üle vaielda soovivad. Seepärast palusime tantsukunstnikel pigem presenteerimise aseme inspireeruda antud koreograafist.
Seda enam tunnen uhkust, kui tõsiselt ja uudishimulikult on meie omad tantsukunstnikud, kes väljakutse vastu võtsid, seda ülesannet lahendanud. Igal nädalal on liikumisSESOON erinev ja teistsugune, mõnikord saad higimulli otsaette, siis jälle satud ajalootundi, tantsid koleda grimassiga nagu kurjast vaimust haaratud või liigud kujutletava kristalli sees ja mõnikord saad kostüümi selga, mis on suurem kui elu, ning tantsida maotaoliselt.
Idee moderntantsu fookusest tuli teadmishimust, mida me saaksime eelkäijatelt õppida, ja mõningatest sarnasustest ühiskonna nihetest ja otsingulisusest, mis toimusid 20. sajandi algul sarnaselt tänapäevaga. Minu meelest see ongi TantsuRUUMi võlu, et igaüks võib lagedale tulla ideega ja anda initsiatiiv kogukondliku uudishimu rahuldamiseks. Näiteks nii on sündinud sellel poolaastal tantsijate rohked kontaktimpro baaskursuse tunnid ja Indrek Korneli improvisatsiooni praktika.
Mõnikord on aga kogukond väiksem, kui sa arvasid, ja tuleb endale otsa vaadata ning küsida: Kas olen enda huvid teistele peale surunud? Milleks me midagi üldse organiseerime? Kui väärtuslik on minu tasuta tööaeg versus missioonitunne? Miks Eesti tantsukunstnike töökultuuris ei pühendata aega enesearengusse? Kas 8 eurot on liiga kallis liikumisSESOONi eest maksta? Nende küsimuste peale mõtlesin enne Ella Ilbakuga unes suudlemist ja peale nauditavat, kuid hõreda külastusega liikumisSESOONi.
Sellel poolaastal oleme liikumisSESOONidega jõudnud umbes poole peale, meiega saab igal ajal liituda ja eelnevalt registreerima ei pea. Mulle on nende koreograafide elust, riskialdisusest, avangardsusest jäänud kumama mõte, et rahuldust pakkuva elu poole püüdlemine on radikaalne akt. Ma loodan, et meil kõigil on piisavalt vabadust, et olla radikaalsed!
P r o g r a m m :
liikumisSESOON / kaasaegse tantsu tunnid – fookuses moderntants
Igal teisipäeval kell 19.30–21.00 ja neljapäeval kell 10.00–11.30.
LiikumisSESOON on tantsu- ja liikumispraktikakeskne formaat, mis pakub regulaarse treeningu võimalust ning toetab teadmiste jagamist ja dialoogi valdkonnas tegutsevate liikumishuviliste vahel. Eelkõige on see võimalus tulla kokku ja nautida tantsu.
Käesoleva poolaasta teemafookuses on moderntants. Võtame igal nädalal ette ühe moderntantsu esivanema ning proovime tema tantsulisi põhimõtteid ja praktikaid kehastada. Kuidas liiguksid, mida mõtleksid ja millist elu elaksid tänapäeval I. Duncan, E. Ilbak, L. Fuller, M. Graham, L. Horton, J. Limon, T. Brown jt?!
KONTAKTIMPRO baaskursus
Igal esmaspäeval kell 19.30–21.00 / kursuse ajavahemik 12. september – 28. november
Läbiviija: Mari-Liis Eskusson
Kontaktimprovisatsioon on tantsupraktika, mis põhineb kehalisel kontaktil ja raskuse jagamisel kahe või enama inimese vahel. See on mänguline praktika, mis õpetab meid üksteist kuulama, tunnetama ja usaldama.
Kontaktimpro baaskursuse tundides tegeleme gravitatsiooni, inertsi ja raskuse tajumisega ning uurime erinevaid liikumise võimalusi, näiteks spiraalselt, erinevatel tasanditel ja kiirustega, õpime põrandatehnikat, improvisatsiooni, paarisjoogat ning mõningaid lõdvestavaid massaaživõtteid.
IMPROVISATSIOONI PRAKTIKA / intensiiv
2., 23. oktoober ning 6., 13., 20. november kell 17.00–20.00
Läbiviija: Indrek Kornel
Improvisatsiooni praktika on kogemuse jagamine – elukestev protsess, mille abil meil on võimalus jõuda sügavamale iseenda ja maailma mõistmises.
Tunnis on kõik suhteline ja ühtegi õiget ega valet vastust pole olemas.
Ilmselt küsin küsimuse: kuidas olla spontaanne ja säilitada kohalolu?
Kasutan ja pakun erinevaid improvisatsiooni raame, et igal liikujal oleks olemas konkreetne fookus, aga säiliks autonoomia otsuste tegemisel. Loon tundides fookust vastavalt sellele, mida kogen hetkes, kui olen ruumis koos teiste liikujatega.
Loome seoseid mälestuste ja ruumis olemasoleva vahel, sukeldudes iseenda kogemustepagasisse.
Ma jagan teiega seda, mis mind elus rõõmsaks teeb.
Ruumi loomisel toetan hinnangutevaba keskkonda, kus läbi avatud küsimuste kaasliikujaid toetan-inspireerin.
Tund sobib kõigile huvilistele!
Asukoht > Eesti Tantsuagentuur, Hobujaama 12, II korrus