Foto autor: Maarja Eliisabet Roosalu
Käesoleval hooajal anname sõna- ja mõtteruumi TantsuRUUMi hooaja resident-kunstnikele, et kuulda nende kogemustest residentuuriperioodi vältel. Sel korral kutsub meid ajakohasesse mõtisklusse tantsukunstnik Eva Orupõld. Mõtleme kaasa ning kohtume-tantsime RUUMis!
“Aga muutuseid on keskkonnas nii palju, et minu kohanemisvõime vajab loomuliku kulgemise vahel mõttepause ja analüüsib, kas üldse peab kõigega kohanema.
Ehk võiks hakata vastu või minna muutusest eemale või lasta see lihtsalt mööda?
Hetkel on mõtiskeluks, kuidas ikkagi olla talves?
Mu põlved ütlevad, et ei sobi niimoodi, liigesed jäävad ju kangeks.
Pimedus loob öö-tunnet
ja meelte koostööna ümbruskonda kogedes küsin: äkki oleks loomulik koos ülejäänud loodusega magada?
Või rännata päikese poole ja jätta Põhjamaa talvituma?
Karastuda talvega, hakata talvele vastu, minna talvest eemale või lasta see talv lihtsalt mööda.
Ja meelte koostööna ennast kogedes mõtisklen: ma ei ole ei raagus puu, talveunes siil ega mullasopis kevadet ootav küüslaugusibul.
Olen veest pakatav, mahlakas keha.
Ma võin puhata või olla viljakas hoolimata aastaajast, kui enda eest hoolitsen. Talv kutsub oma keha eest eriti hoolitsema ja seda kaitsma, kuna keha on vastuvõtlikum haigustele, nahk ja juuksed kipuvad katki minema jne. Talv juba tuletas mulle meelde, et põlved pean hoidma soojas ja need väikesed külmavalud on pannud ka üleüldiselt põlvede asendit rohkem jälgima – kuidas istun, astun.
Talv tuletas meelde, et mõttepaus võib hargneda mitmes suunas, kuid kehana on mul pidepunkt.
TantsuRUUMi hooaja viimases uurimislaboris s ω m a, Sofia Filippou’ga, oli teemaks “Valikud” ning Nele Suisalu tõi oma “Performance I Meditatsioon” töötubade sarja kokku fookusega kohalolu fenomenil, selle mõistmisel ja loomisel.
Olla. Valida. Olla valida. Olla ja valida.
Koguksin oma talveterad kokku nii, et sel talvel ma valin olla kohal kui õige mahlakas keha-vili talves. Ja olgu punaninad selle meeldetuletuseks.”
DETSEMBER/JAANUAR TantsuRUUMis:
Hommikused treeningtunnid / l i i k u m i s S E S O ON
… võtab detsembri keskpaigast alates jõulupuhkuse ning on tagasi plaanipäraselt alates 12. jaanuarist! Oodata on hommikuid koos järgmiste läbiviijatega: Rūta Ronja Pakalne, Madli Paves, Karoline Suhhov, TR-i hooaja residendid jpt.
LiikumisSESOON on tantsu- ja liikumispraktikakeskne formaat, mis pakub professionaalse treeningu võimalust ning toetab teadmiste jagamist ja dialoogi valdkonnas tegutsevate tantsukunstnike vahel. Kohtume teineteisega RUUMis igal T ja N kell 10.00–11.30.
VAHELÜLI 2021 ~ 29. ja 30. jaanuar ~ kahepäevane loominguline jagamine ja dialoog TantsuRUUMis, mis toob kokku noored kunstnikud kohalikest tantsu- ja etenduskunsti kõrgkoolidest ning väljal tegutsevad loomingulised professionaalid.
Kolmandat korda toimuva VAHELÜLI eesmärgiks on taaskord luua avatud ruum, kus tantsu- ja etenduskunsti valdkonnas tegutsejad saavad võimaluse kohtuda võrdsetel alustel, et luua üheskoos päevakajaline kaasaegse tantsukunsti platvorm dialoogiks, ideede vahetamiseks ning tantsukunsti arenguks. 2021. a VAHELÜLI kureerivad ning viivad läbi TantsuRUUMi 2020/21 hooaja residendid Tatjana Romanova, Pääsu-Liis Kens, Indrek Kornel, Eva Orupõld ja Sofia Filippou.
Residentuuri jagamine: VAIKUSE VAATLEMINE
L 12. detsember kell 12.00–13.00
L 16. jaanuar kell 12.00–13.00
See on sinu võimalus tulla vaatlema Tatjana Romanova TantsuRUUMi residentuuri raames toimuvat liikumispraktikat, mille põhiteemaks on vaikus.
“Me kohtume saalis üks ühele, oleme ja siis lahkume tunni pärast samuti vaikuses. Ruum on avatud. Sa oled teretulnud ja oodatud!
Keha. Ruum. Vaikus.
Liikumise vaikus ja vaikus liikumises, meeleolu vaikus, kohalolu vaikus, olemise vaikus. Vaikuse tants. Vaikuse maitse ja nauding vaikusest. Viibin vaikuses, liigun ja vaatlen, mida see loob, mida see kaasa loob. Vaikus kui liikumise potentsiaal, omaette filosoofia ja minu kui kunstniku tööriist. Olen siis oma liikumis- ja kunstipraktikaga loovas dialoogis. Dialoogis endaga, sinuga ja muuga. Saame uue, väärtusliku kogemuse võrra rikkamaks, uuete kehadega ja uue mõtlemisega. Pühendan end. Vaikus on siis pigem idee, kontseptsioon, tunne ja ettekujutus…“
Uurimuslikud kohtumised: Dramaturgia võimalused ja võimatused tantsukunstis
… kahe esmase kohtumise järel koos lektorite Siret Campelli ja Taavi Kerikmäega jätkame tantsudramaturgia teema lahtiharutamisega, lähtudes kaasaegse visuaalkunsti ja etenduskunsti diskursustest. Kohtumisi kureerib (etendus)kunstnik Henri Hütt. Põnevusega!
- veebruar kell 11.00–16.00 ~ lektor Merike Estna
- aprill kell 11.00–16.00 ~ lektor Alissa Šnaider
TBA ~ lektor Mihkel Ilus
Aeg-ruumiga tegelevatel kunstižanritel tuleb tihti kokku puutuda dramaturgia mõistega, kuid kas iga valdkond saab antud mõistet üheselt kasutada? Eesti teatripraktikas on dramaturgia üks hägusemaid mõisteid, olles suuresti seotud kirjaliku näidenditeksti dramaturgiaga. Teatril ja tantsul on palju ühist, aga on ka palju spetsiifilisi erisusi.
Kas tants peab hakkama saama samade vahenditega, millega teater? Kas tantsukunst saab toetuda dramaturgia mõistet kasutades teistele kunstivormidele või peab leiutama oma?
FB
Kodulehekülg
Instagram
Asukoht > Eesti Tantsuagentuur, Hobujaama 12, II korrus
TantsuRUUM on
ühine ruum ~ avatus ~ kokkupuutepunkt ~ võrgustik ~ koostöö ~ jagatud
vastutus ~ protsess ~ areng ~ jätkusuutlikkus ~ järjepidevus ~ enesetäiendus