Fine5 Tantsuteater tõi 2. detsembril Sakala 3 Teatrimajas välja uuslavastuse „ET RÄNNATA ÜKSTEISE ELUDES“. Lavastus koosneb kahest osast. Õhtu esimeses osas etendub USA koreograaf Rosanna Gamsoni ja Fine5-i koostöölavastus „QUARTET“, mis on loodud Olivier Messiaeni teosele „Kvartett aegade lõpuks“. Muusikateose erinevad osad toob koreograaf välja tantsukunstnikega erinevatest riikidest.
Messiaeni teos esietendus 1941. aastal Sileesias Stalagi sõjavangilaagris, kus helilooja vangina viibis. Kvarteti instrumentaariumi määrasid käepärast olevad instrumendid ja esinejad. Muusika viitab Johannese ilmutusraamatule ja inglitele, kes kuulutasid maailmalõppu. Meie praegusel pimedal ajastul kujutleb Gamson kaasaegseid ingleid väsinud ja mahajäetud klounidena, kes tungivalt hoiatavad inimesi, kes neid aga enam ei kuule. Gamsoni ja Messiaeni uuendusliku ja kõlava töö eesmärgiks on leida lootust, vastupidavust ja inspiratsiooni ka kõige pimedamal ajal. Gamson lavastab Messiaeni teose erinevaid osi maailma eri paigus: teose esimesed osad esietendusid Los Angeleses, järgnevad Mexico City maineka tantsukompanii Contradanza tellimustööna. Sel sügisel toob Gamson Tallinnas Fine5 Tantsuteatriga välja kaks osa muusikateosest.
Rosanna Gamson õppis kompositsiooni Hanya Holmi, Bessie Schonbergi ja Phyllis Lamhuti juures ning lõpetas NYU Tischi kunstikooli magistrikraadiga tantsu alal. Ta on tantsinud Andrew DeGroat & Dancersi ning Yvonne Raineri juures, osalenud Robert Wilsoni töötubades ja mitmetes teistes tantsuprojektides. 1998. aastal asutatud RGWW (Rosanna Gamson WorldWide) on tuuritanud Põhja-Ameerikas alates 2000. aastast ja Euroopas alates 2012. aastast. Rosanna Gamson on California Kunstide Instituudi (CalArts) kompositsiooni õpetaja ning koreograafia magistriprogrammi dekaan ja direktor.
Idee, koreograafia: Rosanna Gamson (USA). Tantsijad: Tiina Ollesk, Anita Kurõljova, Helen Reitsnik, Simo Kruusement, Endro Roosimäe, Richard Beljohin. Repetiitor ja lavastaja assistent Cody Brunelle-Potter (USA).
Õhtu teises osas saab näha noore eesti koreograafi Marta Jamsja ja Israel Bañuelose ühisloominguna valminud soolot „Show Me the Steep and Thorny Way to Heaven“, mis on lugu transformatsioonist. Keset udu ja pimedust kohtab Marta Opheliat ta viimastes hingetõmmetes, mil ta valmistub sellest ilmast lahkuma. Shakespeare arvas, et peika (Hamlet) ja isa vahelised konfliktid on Ophelia jaoks väljakannatamatud. Oh, kui vääralt ta hindas naise iseloomu. Selles lavastuses kingib osatäitja iseendale võimaluse olla nii aus, nii tõeline ja nii metsik, kui üks päriselt olla võib. Selles uduses kogemuses kohtuvad Marta ja Ophelia hinged, et rännata üksteise eludes ning unistada paremast tulevikust. Marta Jamsja omandas koreograafia eriala Tallinna Ülikoolis (2019) ning lõpetas tantsu eriala Antwerpeni Riiklikus Konservatooriumis (2023). Lavastus „Show me the Steep and Thorny Way to Heaven” on valminud diplomitöö osana Antwerpenis.
Idee, koreograafia ja etendaja: Marta Jamsja, helidisainer: Israel Bañuelos. Kasutatud muusika: “Liminal” Bryce Dessner & Alejandro G. Iñárritu ja “Cry Me a River” Barbara Streisand (remix Israel Bañuelos).
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Departments of Cultural Affairs DCA City of Los Angeles, Los Angeles County Arts and Culture, Sharon Disney Lund school of dance at CALARTS.