Uudis

Uute koreograafide sarja PREMIERE kaheksas aastakäik: Joanna Kalmu ja Sylvia Kösteri debüütavastused

juuni, 2024

Uute koreograafide sarja PREMIERE kaheksas aastakäik: Joanna Kalmu ja Sylvia Kösteri debüütavastused

PREMIERE on Sõltumatu Tantsu Ühenduse sari koreograafidebüüdiks, kuhu igal aastal valitakse laekunud taotluste põhjal välja kaks koreograafi, kes saavad toetuse oma esimese tantsulavastuse väljatoomiseks Sõltumatu Tantsu Laval.

2015. aastal etenduvad PREMIERE raames Joanna Kalmu lavastus „Débutante“ ja Sylvia Köster lavastus „Star“.

Débutante

Antud lavastus küsib: “Kuidas ma soovin ennast kunstnikuna esitleda? Mis juhtub, kui ma pole võimeline enda tegevuse tagamaid verbaalselt edastama? Kuidas turustada ja tõlgendada intuitsioonile tuginevat loomingut?”

Joanna Kalm on kunstnik, kelle huvi- ja tegevussfääris on koreograafia, fotograafia, kirjandus ja blogimine. Ta on lõpetanud Tallinna Ülikooli koreograafia bakalaureuseõppe ja Londoni Kaasaegse Tantsukooli diplomiprogrammi. Joanna on tagasihoidlik ekspressionist, keda huvitab argiste ja harjumuspäraste lainesageduste segamine tõsise absurdsuse abil. Talle meeldib leida kunstilist potentsiaali ja väärtust ootamatutest allikatest, olgu selleks vanaema garderoob, kellegi liiga energiline iseloom või maast leitud prügi. Hetkel huvitab teda uudsete situatsioonide ja keskkondade loome.

Star

Kõik saab alguse kosmilises, tumedas gaasi- ja tolmupilves. Gravitatsioonilisest ebastabiilsusest ning tihedast gaasi kokkutõmbumisest sünnib pilve südamikus täht. Temperatuur tõuseb, suureneb heledus ja pöörlemiskiirus. Tuumas süttivad termotuumareaktsioonid. Süttib iha.

Sylvia Köster õpib Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonnas ning on õpinguid täiendanud Dresdenis Palucca Tantsukõrgkoolis ja Stockholmi Teatri- ja Filmikoolis (StDH). Ta tegeleb tantsu, teatri, kehalise miimi ja filmi ühisosa mõtestamise ja piiride laiendamisega. Thalese kaevu kukkumise äpardusest teadlik olles, püüab Sylvia tähti vaadates märgata, kuhu astub, ja panna tähele ka elu enda ümber.

Varasemalt on PREMIERE püünele toonud teiste seas tänaseks tunnustatud tantsukunstnikud Karl Saksa, Svetlana Grigorjeva, Arolin Raudva ja Üüve-Lydia Toompere. PREMIERE koreograafid ja lavastused on kaasa rääkinud ka auhindande jagamisel. Näiteks Karl Saksa PREMIERE-sarjas etendunud “Tšuud” nimetati 2010. aastal Eesti teatri aastaauhindade parimaks tantsulavastuseks. Svetlana Grigorjeva märgiti Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks 2011. aastal PREMIERE raames etendunud „sõp rus est“ lavastusega.

Etendused

Tallinnas: 10., 11., 17., 18. veebruaril ja 2. ning 3. märtsil Sõltumatu Tantsu Laval Telliskivi 60a, C1.
Tartus: 22. veebaruaril Genialistide Klubis.
Viljandis: 25. aprillil TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Mustas saalis.
Rakveres:  26. aprillil Rakvere Teatris.

Sooduspiletite eripakkumine: grupipiletid 5×5. Vähemalt viie pileti koos ostmisel on ühe pileti hind 5 €. Grupipileteid 5×5 saab osta vaid eelmüügist!