Uudisnr 76

Esietendub Kaspar Ausi installatiivne tantsulavastus

Foto autor: Epp Kubu

 

Kaspar Ausi “Soolo Nullist Nulli” etendub 21. ja 28. aprillil kl 19.00 Kirjanike Maja musta laega saalis, Harju 1 Tallinnas.

Koreograafia keskmes on Ameerika helilooja-muusikateadlase Paul Beaudoini (1960) heliteos „Shakti“ (2015), mida kuulates ja kuuldes tantsija liigub. Tajudes erinevaid liikumiskvaliteete ja muutusi helis, siseneb tantsija endas ja oma kehas meditatiivselt protsessidesse, mis väljenduvad tundlikes kehaliikumistes heli, ruumi ja publikuga suhestumisel. Heliteose kestus dikteerib tantsu kestuse, milleks on 2 tundi ja 34 minutit. Publikul tekib võimalus mitmeid kordi teosesse siseneda ja sealt lahkuda endale sobival hetkel.

Kaspar Aus: “Minevikus veetsin palju aega Kirjanike Majas musta laega saalis, treenides õhtust õhtusse paaristantsu tantsuvõistlusteks. Meelde on jäänud lõhn ja ruum, mis on tänaseni seal autentselt säilinud. Alati kui satun maja kultuuriüritusele, siis piilun vargsi ka lava taha, kus olen tihti märganud traatharjasid tantsukingade taldadelt parafiini eemaldamiseks. Füüsiliselt tundub ruum minevikuga võrreldes sarnane, mille taustal märkan iseenda muutumist. Tants ei ole mulle enam sport ega ka ainult paaristegevus, vaid poeetiline kogemus ja väljendus, mille kaudu saab nii ennast kui ka teisi inimesi kõnetada. See on armastus, kuid mitte helita, mis liidaks ja lahutaks; armastus, mis väljendub helis, selle heli kuulamises ja kuulmises. “Shakti” osutab läbi elektrooniliste vooludena kõlavate heliklastrite naiselikule kosmilisele energiale, mis loob ja muudab.”

Kaspar Aus sündis 1985. aastal Tallinnas ja lõpetas 2009. aastal koreograaf-lavastaja eriala magistrikraadiga Tallinna Ülikoolis. 2009–2010 resideerus ta Iirimaal Daghda Dance kompaniis, kus tegeles koreograafia ja visuaalkunstiga. Seejärel, olles vabakutseline, lõi ta mitmeid performance´eid ja näitusi nii Eestis kui välismaal. 2010. aastal esines Aus videoinstallatsiooniga “Kadunud ruum” Iirimaal rahvusvahelisel visuaalkunstibiennaalil EV+a”Matters”, millest on ilmunud ka kataloog. Samal aastal valminud soolot „Enigma“ on ta esitanud nii Iirimaal, Eestis kui Kreekas. 2012. aastal esitas Aus koreograafilise töö “Blood” koos iiri maalikunstnik Patrick Halliga Vaal galeriis Tallinnas ja hiljem ka erinevates kunstigaleriides Iirimaal. Aastatel 2013–2015 võttis ta intensiivselt osa RICEonHYDRA (The Choreography of Humans) tegevustest Hydra saarel Kreekas. 2014. aastal lõpetas Aus Kumu kunstimuuseumi eestvedamisel Raul Meele retrospektiivnäituse “Dialoogid lõpmatusega” koreograafiaga “Uus inimene”. Tema isikunäitused Eestis on olnud “Kadunud ja Püha” (2011) Draakoni galerii keldrisaalis Tallinnas, “Onn” (2014) Disaini- ja Arhitektuurigalerii keldris Tallinnas ja “Koreograafia Amandusele” (2016) Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumis Paldiskis. 2017 lõi ta koostöös sepakunstnik Nils Hindiga installatsiooni-koreograafia „SULA“, mille performance toimus kuue noore Eestis tegutseva kunstniku koosesitusena rongidepoos Tallinnas. Lisaks kuulub Aus interdistsiplinaarsesse kunstirühmitusse Laik ja heli-tantsu kollektiivi Adhesion.

Lisainfo:
Kaspar Aus
+372 5609 9671
aus.kaspar@gmail.com