Uudis

Hiiumaa TantsuFestival paneb saared tantsima

Hiiumaa TantsuFestival paneb saared tantsima
Marie Pullerits ja Siim Tõniste
HTF'i korraldusmeeskond

3.-9. augustil 2015 Käinas Hiiumaal

Seekordne Hiiumaa TantsuFestival (HTF) toimub taas augusti hakul Hiiumaal, Käinas. Töötubade ja etendusõhtute programm toimub 5.- 9. augustini ning lavastusprotsesside programm 3.- 9. augustini, mille käigus luuakse kolm tantsulavastust ning üks tantsufilm. Lavastusprotsesside koreograafid on Karl Saks, Kristjan Rohioja, Laura Kvelstein ning tantsufilmi loojad Sylvia Köster ja Ingel Vaikla.

5. aasta festival on järjekorras kuues. Esimene HTF toimus 2010. aastal. Oma kuuendaks sünnipäevaks on festival aasta-aastalt populaarsust juurde kogunud ning oma tegevuspaiku lisaks Käinale ka mujale Hiiumaale laiendanud.

Hiiumaa TantsuFestivali eesmärgiks on loova inimese toetamine, kaasaegse tantsu tutvustamine ning treeningute võimaldamine nii harrastavatele algajatele kui ka professionaalidele. Töötube viivad läbi tantsu- ja teatriprofessionaalid nii Eestist (Rene Köster, Anu Sööt, Kaisa Selde jt.) kui ka välismaalt (Ruta Ronja Pakalne). Toimuvad etendus- ja filmiõhtud ning traditsiooniks kujunenud improvisatsiooniõhtu koos rikka helimaastikuga. Sel aastal saab teiste seas näha töid tantsukunstnikelt Henri Hütt, Cid Pearlman, Kenneth Flak ja Külli Roosna. Etendusõhtud toimuvad Käinas, Kärdlas ja Suuresadamas.

Festivali põhiliseks kontseptsiooniks on siiani olnud looduskeskkondade kasutamine kehalise kogemuse väärtustamiseks ja kasvatamiseks. Sel aastal keskendutakse enam ka erinevate loominguliste valdkondade sidumisele. Et festival toimub Hiiumaal, on selle oluliseks eesmärgiks rikastada saare kultuurielu ning samas pakkuda külastajatele võimalust avastada Hiiumaa tervistavat, inspireerivat ja loomingulist keskkonda.

Mis on lavastusprotsess? Miks selles osaleda?

Hiiumaa TantsuFestivali programm jaotub kolmeks osaks: töötoad, etendusõhtud ja lavastusprotsessid. Viimased on rohkem või vähem töötoa vormis toimuvad loomingulised protsessid, mille tulemusel jõutakse nädala jooksul tantsulavastuste ja –filmini, mida festivali viimasel päeval ka avalikult esitletakse. Siiani on kõiki festivalil valminud protsesside tulemeid saanud näha ka Tallinnas.

Lavastusprotsesse juhivad erinevad tantsukunstnikud, kelle käe all valmiv töö sünnib. Protsessid omakorda jagunevad professionaalsetele tantsijatele ja harrastajatele mõeldud gruppideks. Eelmisel aastal juhtis nädala jooksul esimest korda rakendatud professionaalsete tantsijate lavastusprotsessi Sveta Grigorjeva. Tema ja tantsijate koostööna valmis ligi 40- minutiline work in progress „Smells Like Team Spirit“. HTF pani peale festivali lõppu Sveta ja tantsijate ühisele loomingule õla alla ning selle aasta veebruaris esietendus sama nimega tantsulavastus Tallinnas Kanuti Gildi SAALis. Hiiumaa TantsuFestivali meeskond loodab, et ka sel aastal saab lavastusprotsessidest alguse saanud lavastustega peale festivali lõppu tööd jätkata.

Harrastajatele mõeldud lavastusprotsessidesse saab registreerida HTF kodulehel ning need on tasulised. Professionaalidele mõeldud protsessis osalemine on tantsijatele tasuta. Tantsijate valiku teevad lavastaja ja festivali meeskond koos.

Mis on Hiiuma TantsuFestivali töötubades erilist?

HTF-i töötoad toimuvad igal päeval uues kohas, seekordsed Käinas, Suuremõisas ja Tahkunas. Erinevad toimumispaigad ja erinevad keskkonnad pakuvad väljakutset nii osalejatele kui ka juhendajatele, kes saavad oma tunnis ära kasutada keskkonda, mida tavaline treeningsaal ei võimalda.

Töötubade eesmärgiks on anda võimalus kogemuslikuks õppimiseks, mille käigus saavad liikumist toetavad ja kirjeldavad mõisted ning oskused keskkonnast pakutava kehalise kogemuse abil selgemaks. Väärtustatakse kehalist kogemust ning võrdsed võimalused luuakse nii algajatele kui edasijõudnutele. Töötubadest ei pea endale lemmikuid valima. Festivali passi soetajad saavad osaleda kõigis töötubades.

Saabuva augusti uudseim töötuba on Kristel Lauri ja Toomas Järveti poolt läbiviidav dokumentalistika töötuba, kus tegijate sõnul saavad osalejad kogemuse, kuidas mõne päevaga nutitelefoni, foto- või videokaamera abil ümbritsevatest sündmustest kokku panna lugu, mis oleks tegijale südamelähedane, aga läheks korda ka laiemale publikule. Brüsselist tuleb ka sel aastal juhendama eelmisel festivalil osalejate südameid võitunud Ruta Ronja Paklane.

Festivalil osalejaid transpordib ühest kohast teise festivali buss. Sel aastal saab pea tervele Hiiumaale tiiru peale teha.

Kuidas saada veel infot Hiiumaa TanstuFestivali kohta?

Kõige parema ülevaate saab külastades HTF-i kodulehte:
→ tants.org/

Sealt leiab täpse info festivalile saabumise, töötubade, etenduste, lavastusprotsesside, majutuse ja festivalipassi hinna kohta.

Eelmise aasta festivalmelu kogemiseks ja HTF-i teiste tegemiste ülevaateks viska kindlasti pilk peale ka meie sotsiaalmeediakanalitele:
→ Tumblr
→ Instagram
→ Facebook