Uudis

Leigarite tantsuetendus “Viies pööripäev” ja Toropi-simman 7. märtsil Mooste Folgikojas

juuni, 2024

Leigarid korraldavad iga aasta märtsis, ansambli esimese kunstilise juhi, rahvatantsu-uurija ja õpetaja Kristjan Toropi (1934–1994) sünniaastapäeva paiku erinevaid tantsusündmusi, millega kantakse edasi ja levitatakse eheda pärimusliku tantsimisega seotud ideid. Kahe aastakümne jooksul on nn Toropi-simmanid ja neile eelnevad kontserdid, etendused või õpitoad leidnud aset nii Tallinnas kui erinevates Eestimaa paikades.

7. märtsil 2015 tuleb pidu Kristjan Toropi sünnikodu lähedal Põlvamaal. Mooste Folgikojas saab näha möödunud sügisel esietendunud uuenduslikku tantsulavastust „Viies pööripäev“.

Grupiimprovisatsioonidel põhinevas lavastuses viiakse publik läbi pöörleva spiraali rännakule tantsijate vahele ja tuuakse õhtu lõpuks pinnale tagasi. Näeme, kuidas muutuva aja ja maailma taustal muutub ja kohaneb inimene iseeneses. Etenduses on tantsijatele tagasi antud vanade pärimustantsudega sarnane tantsu loomise võim. Tavapärase tantsukontserdi asemel kogeb publik ühte kindla ideega algusest lõpuni kulgevat tervikut. Muusikas on ainesena kasutatud regilaulu, helletusi, hüüdeid, hõikeid, pillilugusid, loodushäälendeid ja pilliimitatsioone.

„Viienda pööripäeva“ lavastaja on Jaan Ulst, assistent Sille Kapper, muusika Ardo Ran Varres, kunstnik Triin Aas.

Etendusele järgneb traditsiooniline tantsuõhtu, mis järgib Toropi omas ajas uuenduslikku mõtet rahvatantsust kui omaaegsest seltskonnatantsust, eesti talupoja ballitantsust.