Uudis

Kumu kunstimuuseum toob Eestisse 2020. aasta rahvusvahelise tippnäituse

Kumu kunstimuuseum toob Eestisse 2020. aasta rahvusvahelise tippnäituse

Foto allkiri: Jeremy Shaw. Phase Shifting Index. 2020. Film still. Courtesy of Jeremy Shaw & KÖNIG Galerie Berlin, London, Seoul

8. oktoobril avati Kumu kunstimuuseumi suures saalis selle hooaja avanäitus, “Jeremy Shaw. Phase Shifting Index”, mis seob video, muusika, tantsu ja inimkonna tulevikustsenaariumid haaravaks kogemuseks.

Mainekas kunstiajakiri Frieze nimetas näituse “Phase Shifting Index“ 2020. aasta Euroopa kümne parima hulka. Sidudes muusikavideote ja subkultuuride esteetikat tantsuajaloo, koreograafia, rituaalide, helikujunduse, kognitiivteaduste ja digitehnoloogiatega, pakub Shaw välja jõulisi nägemusi inimkonna tulevikust. Shaw teostes on võtmeelementideks seisund, keha ja liikumine. Kunstiliste uurimuste kaudu kombineerib ta teadusliku lähenemise kultuuriliste praktikatega, mille puhul tajumuutuste aluseks on kehaline liikumine.

„Jeremy Shaw jätkab teoses „Phase Shifting Index“ võimsalt nende teemade käsitlemist, mida ta on oma loomingus järjepidevalt uurinud: inimese erinevad teisenenud teadvusseisundid ja sellega seotud kultuurilised ja teaduslikud praktikad. Oma mastaapsusega on „Phase Shifting Index“ erinevaid meeli hõlmav jõuline kogemus. Teos on üles ehitatud järjest kasvava pingega, jõudes välja peaaegu füüsiliselt mõjuva kulminatsioonini,“ kirjeldab oma vaatajakogemust näituse Kumusse toomise eestvedaja kuraator Kati Ilves.

Jeremy Shaw (s 1977 Kanadas, elab Berliinis) töötab mitmesuguste meediumidega, et analüüsida erinevaid kognitiivseid seisundeid ning kultuurilisi ja teaduslikke praktikaid, mis käsitlevad kehaväliseid kogemusi. Shaw’ isikunäitused on toimunud Pariisis Pompidou keskuses, New Yorgi moodsa kunsti muuseumis PS1, Berliinis Schinkel Pavilloni galeriis ja Torontos MOCA muuseumis. Tema teoseid on kaasatud rahvusvahelistesse grupiprojektidesse, nagu 57. Veneetsia biennaal ja Manifesta 11. Shaw´ teosed on muuhulgas sellistes prominentsetes kollektsioonides, nagu New Yorgi moodsa kunsti muuseum, Pariisi Pompidou keskus, Londoni Tate Modern ning Sammlung zeitgenössische Kunst der Bundesrepublik.

Lisainfo näituse kohta siin.