Uudis

TantsuRUUMkond kutsub kaasa mõtlema ja liikuma

TantsuRUUMkond kutsub kaasa mõtlema ja liikuma

Autor: Krista Köster

Detsembrikuu mõtteid jagab kontaktimprovisatsiooni kursuse korraldaja ja lavastuse “…sinule” kunstnik Eva Orupõld. Suuresti tänu Evale saab detsembrist alates kontaktimprovisatsiooni palavikus edasi põleda igakuistes jämmides ning juba jaanuaris kohtume taas liikumisSESOONidel ehk regulaarselt toimuvates kaasaegse tantsu tundides ning iga-aastasel VAHELÜLI üritusel.

Tere, kõlav keha!

On olnud hea meel kogeda, et sel hooajal on TantsuRUUMis tagasi puudutused ja kehadevaheline kontakt. Olles pidanud pikalt distantsi hoidma, hakkasid tekkima küsimused, kuidas sellisest olukorrast toibuda ja kui pikalt säilib hirm läheduse ees. Julgelt ja optimistlikult tõime sügisel programmi tagasi kontaktimprovisatsiooni tunnid, mis on muuhulgas kinnitanud, et lähedus on meile loomulik, põnev, vajalik ja turvaline.  

Kontaktimpro baaskursuse iganädalased kohtumised on selleks aastaks läbi – suur tänu juhendajatele Krista Kösterile ja Mari-Liis Eskussonile!

Mari-Liis: “Meil oli üks tund, mida alustasime lõdvestusest, massaažist. Üks paarilistest võttis teise paarilise pea käte vahele ja liigutas seda küljelt küljele, tegi kaheksaid ja pikendas kaela. Manipuleeritav pidi lihtsalt lõdvestuma. Tunni lõpus andsid osalejad tagasisidet just selle kohta, kuidas nad teise pead käes hoidsid. Jäi mulje, et see oli üks suurimaid elamusi – hoida midagi nii õrna oma kätel. See oli see hetk, kui ma hakkasin mõtlema, et õigus küll, erinevalt minust, kes ma olen viimased kaks aastat haiglas massöörina töötanud, ei ole enamik nii lähedalt puutunud kokku võõraste inimestega. Rääkimata siis sellest, et tegelikult võõraste inimeste peadega manipuleerimine ei ole sugugi nii loomulik.

Nendes tundides olles läks mul pidevalt meelest ära, et tegelikult me oleme kaks aastat elanud küllaltki kummalises eraldatuses. Kaks aastat tagasi, kui otsustasime jämmid ära jätta, siis tundus tõepoolest imelik teha jämme. Ühelt poolt olid tegijatel endil elumuutused, teisalt see tundus vale – saada kokku ja tantsida. Mul on hea meel, et see periood on möödas ja mulle tundub, et kohati mõjus see eraldatus värske tuulena, sest see seltskond, kes praegu tundides käis, oli väga fokuseeritud, huvitatud ja valmis vastu võtma kõike, mida pakuti. Kontaktimpro vajab kogukonda – inimesi, kes tahavad kokku saada tantsimise eesmärgil.

Mulle endale meeldib selle kogukonna juures kõige rohkem see, et me ei pea üksteise nimesid teadma või seda, millega keegi elatist teenib, aga me tunneme üksteist. Läbi kontaktimpro õpime üksteist tundma tasandil, mida sõnades on väga raske väljendada. Sa saad väga hästi aru, milline on teine inimene, mis iseloomuga ta on ja sa võid isegi arvata, mis on tema huvid, ilma et te kordagi oleksite omavahel nendest asjadest rääkinud. Sellest suhtlusest tundsin ma küll puudust viimase kahe aasta jooksul. Ja mul on hea meel, et me oleme väljunud sellest eraldatusest.”

Minu isiklik kogemus kontaktimpro TantsuRUUMi kuraatori, kontaktisiku ja muu asjaajajana oli siiski distantsilt. Kuna elan Jõgeval ning lisaks olin sügise vältel hoopiski hõivatud kunstnikutööga tantsulavastuse “…sinule” juures, sain kehaliselt tundides  kohal olla ainult paaril korral, kuid see, et ma mõtteliselt olin seotud, tekitas mus siiski kuuluvustunde. Mul oli siiras rõõm, et tunnid osutusid populaarseks ja hakkas välja kujunema regulaarselt koos käiv kogukond. Mul oli rõõm, et inimesed on koos ja neil on koos hea ja et mina olen kuidagi aidanud neil kokku tulla. Tundsin end kuidagi kontaktivabalt kontaktis…

Miks aga tervitasin teid just kõlavate kehadena? Sest meie 11. detsembril alustanud kontaktimpro jämm-töötubade seeria toimub koostöös muusikutega!

Lisaks kontakttantsule võimaldab koostöö muusikutega arendada tantsijatel ja muusikutel omavahelist improvisatsioonitehnikat. Sarnaselt kontakttantsule saab rakendada muusiku ja tantsija vahel juhtija-järgija printsiipi, mängida keha rütmistatusega, tasakaalu jälgimisega jpm. See on võimalus muusikutele saada inspiratsiooni liikuvast kehast ja tõlkida see muusikasse.

Jämm-töötubade sisulise ülesehituse loojad ja läbiviijad on tantsukunstnikud Laura Kvelstein ja Tatjana Romanova. Muusikutena on tiimis Viktoria Grahv – elektrooniline helilooming, Aapo Watanen – rütm, Kristjan Kannukene – vioola. Jooksvalt kaasavad nad oma äranägemise järgi (vastavalt teemadele) ka teisi muusikuid.

Kristjan Kannukene: “Muusiku vaatenurgast on koostöö tantsijatega intensiivne kogemus, milles lisaks aktiveeritud kuulamisele on esikohal üksteise tunnetamine, ruumitaju ja nägemismeel. See avab uue vaatenurga enda loomingule ning on ka pillimänguliselt rikastav. Olen oma instrumendil nii mõndagi avastanud just tänu tantsijatega improviseerimisele. Tantsija on visuaalselt kui elav graafiline partituur, kelles on olemas emotsioon, rütm, harmoonia, intonatsioon. Muusiku ja tantsija kõrgendatud tähelepanu ja suhtlus võivad viia enneolematute kogemusteni, mida muul viisil ei saavuta.”

Kristjan loodab, et kokku tuleb püsiv kogukond, sest kohtumine ja jämmimine inimestega mitmeid kordi annab võimaluse süveneda ja ideid arendada, õppides samal ajal üksteist ja ennast paremini tundma.

Kohtumiseni RUUMis!

P  r o g r a m m :

◼️ KONTAKTIMPRO + elav muusika / jämm-töötoad edasijõudnutele: 

Läbiviijad: Laura Kvelstein, Tatjana Romanova.
Muusikud: Viktoria Grahv, Aapo Watanen, Kristjan Kannukene

Kohtume valitud pühapäevadel:

11.12 kell 13.00–16.00 Gravitatsioon
08.01 kell 13.00–16.00 Meeled
05.02 kell 13.00–16.00 Impulsid
05.03 kell 13.00–16.00 Risk ja usaldus
02.04 kell 13.00–16.00 Kontrast ja värvingud
30.04 kell 13.00–16.00 Mängulisus
28.05 kell 13.00–16.00 Underscore

Uurime kontaktimprovisatsiooni väljakuulutatud teema prisma kaudu mänglevas koosluses elava muusikaga. Kohtumine koosneb kolmest osast: töötuba, jämm ja tagasiside.

Alates veebruarist on lisaks plaanis jätkata ka iganädalaste kontaktimprotundidega (baastehnika), mis on sobilikud nii algajatele kui ka kogenud tantsijatele ning on jämmides osalemiseks heaks ettevalmistuseks. Täpsem info uuel aastal!

ÜRITUS FACEBOOKIS

 

◼️ liikumisSESOON / kaasaegse tantsu tunnid

Igal teisipäeval kell 19.30–21.00 & neljapäeval kell 10.00–11.30

LiikumisSESOON on tantsu- ja liikumispraktikakeskne formaat, mis pakub regulaarse treeningu võimalust ning toetab teadmiste jagamist ja dialoogi valdkonnas tegutsevate liikumishuviliste vahel. Eelkõige on see võimalus tulla kokku ja nautida tantsu.

AVALIK KUTSUNG >>> Kas sa oled kodus voodi ja kapi vahel salaja enda liikumispraktikat viljelenud või köögis uusi loomingulisi mõtteid küpsetanud!? Meie tahaks sinu liikumispraktikat näha ja kogeda, tule ja jaga meiega seda TantsuRUUMis!

Kandideeri siin kuni 20. detsembrini!

 

◼️ VAHELÜLI 2023 – 28. ja 29. jaanuar ◼️

… on loominguline sündmus TantsuRUUMis, mis loob aja ning koha, vöimaldamaks mitmesuunalist dialoogi ning avardamaks nägemust tantsust kui treeningust, liikumispraktikast, kogukonnaks olemisest, ravivast loovusest, lavastuslikust ja laienevast kunstilisest mediumist, mõtlemisviisist ning …

Neljanda VAHELÜLI fookuses on [ebasüsteem] ning sündmust kureerivad ning viivad läbi TantsuRUUMi 2022/23 hooaja residendid Helina Karvak, Nele Suisalu, Igor Lider ja Valeria Januskevits.

Rohkem infot peagi meie sotsiaalmeedia kanalitel!

 

FB
Kodulehekülg
Instagram

Asukoht > Eesti Tantsuagentuur, Hobujaama 12, II korrus