Intervjuunr 65

Kaja Lindal

Kaja Lindal

Kaja töötab G. Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis lavalise liikumise õpetajana. Jätkuvalt on ta TRE I astme juhendaja. Novembris 2016 tuuritasid Kaja, Taavet Jansen ja Jaan Ulst laste tantsu- ja müramislavastusega “Rock`n roll ja lehesadu” lõuna Rootsis. Novembri lõpus esietendus Kajal noorele publikule mõeldud tantsulavastus “Su ärkvelolek on uni” koostöös heliloojate Helena ja Eliann Tulve ning stsenograafi Marge Martinsoniga. Aprillis on tulekul kaasaegse tsirkuse lastelavastus “Siis kui sa magad” koostöös tsirkusekooliga Folie.

Millised on Sinu missioon ja motivatsioon valitud erialal? 

Missioon.

Kiusatus on öelda, et minu missioon valitud erialal on propageerida liikumist ja sellest mõtlemist, aga see kõlab nagu tervisevõimleja hõige ja seepärast ütlen ausalt, et pole õrna aimugi, milline on minu laiem ülesanne tantsukunstnikuna tantsumaastikul. Tegutsen tunnetuslikult. Kui tunnen, et head ideed, millest lavastust teha, ei ole, siis ei tee. Kui tunnen, et keha ei taha tantsida, siis ei tantsi, ehkki seda muidugi juhtub harva.

Ma olen nii tantsija kui lavastajana koostööd teinud paljude ja väga erinevate koreograafide, tantsukunstnike, lauljate, tsirkuseartistide, heliloojate, stsenograafide, valguskunstnike ja lavatehnikutega. Seda alates aastast 1984 tantsijana ja 2004 lavastajana. Kõige alguses on alati küsimus, milleks, millest ja kelle jaoks lavastust teha. Kõik algab tühjusest ja sellise tundega, et pagan, ma ei oska mitte midagi. Iga lavastusega ülesanded muutuvad, sest aeg muutub, seltskond, kellega koostööd teen, on teine, sihtgrupp, kellele lavastus on mõeldud, muutub jne. Minu viimane lavastus „Su ärkvelolek on uni“ valmis koostöös professionaalse loomingulise meeskonna ja teismeliste tantsijatega. Loodan väga, et suutsin jagada oma kogemusi ja innustada loominguliselt neid suurepäraseid noori tantsijaid.

Motivatsioon.

Ühes minu lemmik animatsioonifilmis „Frank ja Wendi“ küsib kolmnurk ahvilt: “Miks banaani ära sõid?” Ja ahv vastab, et sisemisest vajadusest.

Mis Sind inspireerib? 

Inimesed, dokumentaalsed lood, bakterid ja parasiidid, igasugused muutumised ja moondumised, vanad õunapuuaiad, ruum, valgus, liikumine, rütm, heli…

Milline on Sinu sõnum tantsuõpilastele, tantsuõpetajatele ning tantsuga mitte kokku puutunutele?

Tantsuõpilased

Ooperistuudios räägin alati oma õpilastele, et reageerima peab kiiresti ja valmis peab olema kohe. Kohalolu peab harjutama! Minu soovitus oleks olla uudishimulik ja entusiastlik! Süvenege endasse, aga teisalt olge kontaktis sellega, mis teist väljaspool toimub. Palun ärge kartke eksida! Analüüsige vigu, nad on teie parimad õpetajad! Naerge, mürage ja tantsige palju, nii õpite kasutama oma energiat! Elage!

Tantsuõpetajad

Õppige juurde ja jagage oma kogemusi teiste õpetajatega! Tantsu õpetamine on raske ala ja ei hõlma ainult füüsilist distsipliini, aga seda teate te isegi. Kui tunnete, et enam ei jaksa, siis palun puhake! Te olete erakordselt vajalikud inimesed ja erakordselt vähe nähtavad ja erakordselt alarahastatud! Jõudu!

Tantsuga mitte kokku puutunud

Teie, kes te pole tantsuga kokku puutunud (raske uskuda, et selliseid inimesi üldse leidub, aga…) ja kui te millegipärast peaksite seda juttu lugema, siis annaksin teile lihtsa tantsulise ülesande kohe tegemiseks.

Ilmselt istud sa arvuti taga.

  1. Pane arvuti käest, suru jalalabad tugevasti põrandasse ja tõuse püsti. Tõsta käed külgede pealt pea kohale, liiguta sõrmi ja tammu jalalt jalale. Nüüd hõiska “HURRAA”, lõdvesta käed alla ning istu toolile tagasi. Korda seda kombinatsiooni paar korda.
  2. Korda eelnevat liikumist uuesti, ainult et jalalt jalale tammumisele, näppude liigutamisele ja “hurraa” hüüdmisele lisa veel üks väike puusanõks. Lõdvestu ja istu tagasi algasendisse. Korda, kuni tunned end liigutuses mugavalt.
  3. Korda kõike eelnenut. Tõused püsti, tõstad käed külgedelt üles, liigutad näppe, tammud jalalt jalale, hüüad “hurraa”, nõksutad puusi ja keerutad ennast ümber oma telje. Lõdvestu ja istu tagasi. Soorita liikumist paar korda järjest.
  4. Korda kõike eelnenut ja lisa sekka veel väike hüppeke just siis, kui sinu jaoks kõige sobivam aeg on. Korda kindlasti!
  5. Nüüd võid seda kõike jagada oma sõbraga. Te võite üksteisele silma vaadata ja koos näppe liigutada, tammumist harjutada, puusanõksu korrata, eriti kõvasti või siis jälle sosinal “hurraa” hüüda,  rõõmsalt ümber enda tiirutada ja suvalisel hetkel vabalt õhku hüpata. Seejärel rahulikult tagasi istuda ja lõdvestuda.
  6. Kui te juba paaris harjutamisega teatud vilumuse olete saavutanud, siis on aeg gruppi looma hakata!
  7. Nii lihtne see ongi! Alusta kohe!

NB! Kui tahad, siis kasuta taustaks meelepärast muusikat. Ära närvi mine, teised on ka alguses kobad. Harjuta. Hinga!!!