Intervjuu

Kristina Raja

nr 59

mai, 2024

Kristina Raja

Küsimustele vastab Kristina Raja. Kristina on tantsuklubi KOIT asutaja, eestvedaja, koreograaf ning õpetaja. Ta õpetab erinevaid vanusegruppe beebidest täiskasvanuteni. Klubil on ka valikrühm, mis käib võistlemas. Lisaks klubile lööb Kristina tantsijana kaasa erinevates projektides.

Millised on Sinu missioon ja motivatsioon valitud erialal?

Elukestev värskus. Olen tantsulapsi ja -noori õpetanud juba üle 13 aasta ning olen selle aja jooksul kokku puutunud väga erinevate õpilastega. Tantsinud olen ma pea kaks korda nii palju ja loonud ka omajagu. Tehtu juures julgen arvata, et olen säilitanud värskuse oma tegemistes. Pean oluliseks inimsuhteid, kehakeskset, kuid distsiplineeritud treeningut, väljendusviisi mitmekülgsust ja ennekõike suhet iseendaga. Tegutsedes selle nimel, et olla õpetaja, lavastaja või tantsija, on oluline olla pidevalt teel ja arengus. Väga lihtne on tegutseda n-ö vana rasva pealt, kasutades kõike olemasolevat identselt, aga selline mõnus jalgratta leiutamine ja pidev piiride ületamine ning kerge hullumeelsus ettevõtmistes loob uusi tundeid ja mõtteid nii minus kui minu õpilastes. Mulle meeldib töötada eesmärgi nimel teadlikult ja süvitsi ning lahendada iga olukord uuele olukorrale vastava mustriga. Missiooniks on sellist tunnet mitte kunagi kaotada ja motiveerib tulem. See on nagu doominoefekt: üks asi viib teiseni.

Tantsuklubi KOIT eestvedajana soovin kasvatada terveid ja kehateadlikke tantsijaid, kelle koduks oleks nii tantsulava kui integreeritud kunstide platvorm. Hooajal 2015/2016, lisaks tantsufestivalidel (Koolitants, Kuldne Karikas jm) osalemisele, lõime mitu linnaruumi projekti, nt koostöös NUKU muuseumi ning Eesti Vabaõhumuuseumiga, kus teatraalsus ning tants olid integreeritud ning läbi põimunud.

Mis Sind inspireerib?

Mind inspireerivad momendid, kus ületatakse endale teadaolevaid ja/või kunstlikult loodud piire, nii elulises kui otseselt erialases mõttes. Samuti tantsijate pühendumine ja positiivselt meeletu ning teotahet täis energia.

Milline on Sinu sõnum tantsuõpilastele, tantsuõpetajatele ning tantsuga mitte kokku puutunutele?

Liikumine on esmane, juba sünniga kaasa antud väljendusvorm. Selle regulaarsel kasutamisel, õppimisel ja arendamisel saab vabaneda nii vaimsetest kui füüsilistest pingetest. Liikumise ja liigutuste mõistmine aitab kaasa verbaalsele suhtlusele ning loob võimaluse varjatud probleemide lahendamiseks.

Minu sõnum kõikidele tantsuga nii rohkem kui vähem kokku puutunud inimestele on ühine ja esmapilgul lihtne ning loogiline. Kõik, mida te teete südame ja hingega, on see, mis viib teid soovituni! Leidke üles oma soovid ja eesmärgistage need ning tantsige, õppige, õpetage või harrastage päriselt – kogu südame ja rahulolutundega! Vaid selliselt saavutate parima arengu nii füüsilises kui vaimses mõttes.