Intervjuunr 55

Külli Roosna

Külli Roosna

Küsimustele vastab Külli Roosna. Hetkel valmistub Külli uue lavastuse loomiseks Norras Kristiansandis. “DragSug” on 14. mail esietenduv töö neljale tantsijale.

Töötubades õpetamine on Külli ja tema partneri Kenneth Flaki ringreiside tavaline osa, mida tihti soovitakse koos etendusega. Külli ja Kenneth on õpetanud nii professionaale kui algajaid, nii Eestis kui mitmel pool maailmas.

Millised on Sinu missioon ja motivatsioon valitud erialal? 

Tantsukunst tähendab minu jaoks tantsulavastuste loomist. See on minu elukutse ja kutsumus. Lavastust tehes võib lisaks füüsilisele liikumisele olla vaja ka teisi meediumeid: heli, valgust, teksti, tehnoloogiat jne. See on valikute ja inspiratsiooni küsimus. Mind paneb lavastust tegema mingi teema, mis tundub mulle tähtis. See on suurepärane võimalus saada uusi teadmisi ja neid transformeerida.

Korralik füüsiline treening on vahend, inspiratsiooniallikas ja investeering jätkusuutlikku karjääri. Tantsijatel on võimalus otseselt kogeda füüsika põhimõtteid, neid oma praktikas rakendada ja läbi treeningu saada selles ka meistriks. See on väga põnev ja avardav protsess.

Mis Sind inspireerib?

Praegu inspireerib mind treeningsüsteem, mille olen valinud. Responsive Body (RB) on meetod, mis sisaldab minu ja Kenneth Flaki aastatepikkust kogemust tantsijate ja koreograafidena. Peamine idee on olla avatud konkreetsele olukorrale ja vastata adekvaatselt erinevates situatsioonides. Ühest küljest on tegemist subjektiivse lähenemisega, samas on väga oluline luua objektiivne baas, mis võimaldab luua rikast ja huvitavat füüsilist materjali ennast vigastamata. Keha ei ole ainult kunstiline instrument, vaid see, kes ja mis me oleme.

RB on dünaamiline treeningsüsteem, mis põhineb iseenda ja keskkonna kuulamisel ning seetõttu on ka pidevas muutumises. RB töötuba, mida õpetame, koosneb kolmest osast: treening, häälestumine ja kompositsioon. Kõige aluseks on füüsiline treening, kus on koht liigeste tajumisel ja koordinatsioonil, aga kindlasti ka puhtal jõu ja vastupidavuse treeningul. Mul on kahju, et jõud kui selline on naistantsijate puhul tihti ikka veel tabuteema. Mitmed tantsustiilid käsitlevad naisi nõrkade ja habraste olevustena, kes astuvad tillukeste sammudega ja on head kerged tõsta. Tervikliku treeningu eesmärk on intelligentne keha, mis on tugev ja vastupidav ning avatud nii sisemistele kui välistele impulssidele.

Milline on Sinu sõnum tantsuõpilastele, tantsuõpetajatele ning tantsuga mitte kokku puutunutele?

Ei ole olemas ühte õiget viisi tantsukunsti tegemisel, kogemisel ja õpetamisel. Leia omaenda projekt, läbi mille tantsu ja elu mõtestada! Õpi selekteerima ja ignoreerima infot, mis sind ei aita! Registreeri enda jaoks olukorrad, mil oled tõeliselt põnevil!