Artikkel

Elroni rongides saab nüüdsest reisida ka nn tantsuvagunites

Heide Luisk, Tallinn

nr 136

aprill, 2024

Elroni rongides saab nüüdsest reisida ka nn tantsuvagunites

Fotograaf: Tarmo Haud

31. märtsil kell 6.10 alustas Balti jaamast Tartu suunas sõitu esimene Elroni rong, millega on liidetud ilma istmeteta reisivagun. Vagunis ollakse ilma jalanõudeta, need tuleb vaiba peal ära võtta ja riiulisse asetada. Riiuli kõrval on kraan ja madal valamu, kus on võimalik vajaduse korral jalgu pesta. Põrandat katab tammeparkett, millel on mõnus lihtsalt lesida, rullida ja venitada. Eriti sobilik on vagun väikelastega vanematele, kes saavad nüüd muretult oma pisiperega sõitude ajal põrandal aega veeta.

Hoolimata pühapäeva varajasest hommikutunnist oli avatseremooniale kogunenud tuhatkond inimest. Perroonil looklesid punased vaibad. Peeti kõnesid, pakuti suupisteid ja kogu Eesti pealt kohale sõidutatud tantsukoolide õpilased hoidsid ruumirütmi liikumas. Kohal oli nii poliitikuid, kultuuritegelasi, lastega peresid, noori, küpseid kui ka pensionäre. 6.10 väljuva rongi uus vagun oli avatud juba kella neljast hommikul, et kõik uudistajad saaksid enne rongi teele minekut ajaloolist tammepõrandat ise katsuda. “Olen kutseline rongisõitja, naudin rongide ruumikust, aga praegu olen tõeliselt vapustatud, kui suur Elroni vagun ilma istmeteta on! Väga uhke!” imestab hallipäine vanaproua, kes esimest korda uude vagunisse astub. “Nii ilus ja puhas!” kiidavad pisikeste kolmikute vanemad, kelle põnnid juba rõõmsalt mööda põrandat käputavad. Rõõm on kõigi külastajate silmis, naeratusis ja jalus.

“Rahva seas kutsutakse neid juba tantsuvaguniteks ja eks põhjusega, kuna algne idu pärineb Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidult, kes vähem kui aasta tagasi asja Elroni juhtkonnaga jutuks võttis. Toona ei oleks keegi uskudagi osanud, et nüüd on igas Elroni rongis täiesti tänapäevane tantsuvagun,” selgitas Elroni kommunikatsioonijuht Kristo Mäe ajakirjanikele. Anne Tamm-Kivimets Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidust lisas: “Jah, see on tõesti tähelepanuväärne sündmus! Mõtte saime tegelikult Hollandist, kus liidu volikogu ja juhatusega iga aasta kahenädalasel täiendkoolitusreisil käime. Seal oli n-ö pilootprojektina mõnele rongile ilma istmeteta vagunid lisatud ja tantsijatena vaimustusime nendest kohe – nii mõnus oli seal põrandal aeleda! Teadupärast on istumine inimese jaoks üks kõige harjumuspärasemaid, kuid paraku ka üpris kahjulik ja koormav keha kasutamise viis. Unistasime, et Elroni rongides ka selline võimalus oleks. Koju jõudes, võtsime Elroniga ühendust ja tänasest ongi see meie Eesti elu!”

Elroni finantsjuht Kaja Suu rääkis ajakirjanikele: “Kui nelja vaguniga diiselrongis on 214 iste- ja 211 seisukohta, siis viienda vaguniga lisandus rongile rekordilised 133 põrandakohta. Elroni rongidega sõidab iga kuu rohkem kui 600 000 reisijat ja see arv tõuseb igal aastal, mistõttu oli lisavagunite tulek vaid aja küsimus. Seda aga ei arvanud keegi, et sõidukohtade arv võib sellises mahus suureneda. Täielik jackpot!” Kristo Mäe täpsustas: “Projekt sai teoks tänu Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja Sotsiaalministeeriumi toetusele. Mõlemas ministeeriumis mõisteti tantsuvagunite vajalikkust kohe, mistõttu kõik ka nii kiiresti ja suuremahuliselt arenes. Tore, et kui tõesti on väärt mõte, siis koostöös on võimalik ka majanduskitsikuses vahendeid leida ja positiivset muutust luua. Tänasest on Eesti esimene riik maailmas, kus kõikides reisirongides on vähemalt üks tantsuvagun!”

Anne Tamm-Kivimets Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidust täpsustas: “Jah, rõõmustav on see, et tantsuvagunitest on innustunud ka Kultuuriministeerium. Hetkel käivad kolmepoolsed arutelud liidu, Elroni ja ministeeriumi vahel uue sihtasutuse loomise osas. Ehk siis põhimõtteliselt tuleb Eesti etenduskunstide väljale uus päris suure riigipoolse tegevustoetusega etendusasutus, mis hakkab tegutsema Elroni rongides ja pakub vähemalt kultuuritöötaja alampalgaga tasustatud tööd rohkem kui kuuekümnele tantsukunstnikule. Just selliseid arenguid ja riigipoolset panust Eesti tantsukunstivaldkond oodanud ongi! Kõikidele rongidele lisatakse veel üks vagun, kus tantsukunstnikud saavad luua, treenida ja etendusi anda. Kui enne saime olla uhked, et meil Eestis on nii palju teatrilinnasid, siis nüüd saame veelgi uhkemad olla, kuna juurde lisandub ka publikuga alati samadel rööbastel sõitev tantsuvõrgustik!”

Kell kuus alustas sisuka kõnega terviseminister Riina Sikkut, kes väljendas heameelt, et olukorras, kus ⅔ elanikkonnast ei liigu piisavalt, loob Elron uute vagunite kasutuselevõtuga liikumist võimestavat väärtusruumi ja on rahvatervise edendajana eeskujuks tervele maailmale. Kell 6.10 lõikasid Sikkut ning majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo pidulikult läbi Tallinna-Tartu rongi ees oleva punase lindi. Perrooni punasele vaibale astus juubilar Ivo Linna, kes esitles oma uut singlit “Sina liigud, Elron liigutab” ning ajalooline rong asuski ühislaulmise, lehvituste ja tantsusammude saatel oma kuulsusrikkale teekonnale.