Artikkel

Loomingulised lavastusprotsessid Hiiumaa TantsuFestivalil

Marie Pullerits
Tantsukunstnik ja teatrikriitik

Semiootiline ja fenomenoloogiline vaade tantsuleTantsu vastuvõtust

Lavastusprotsesside programm: 1.–7. august.

Töötubade ja etendusõhtute programm: 3.–7. august.

Tantsusõprade seas iga-aastaselt oodatud Hiiumaa TantsuFestival on kaunis Käinas toimuv nädalapikkune festival, mis pakub võimalust tutvuda tänasel kaasaegse tantsu ja teatrimaastikul toimuvaga. See on intensiivne nädal inspireerivas saare looduskeskkonnas täis tantsu, liikumiskogemusi, etenduselamusi, head meeleolu ja mõnusat olemist.

Hiiumaa TantsuFestivali programmi kuuluvad erinevad tantsutöötoad, kust leiab endale midagi sobivat nii algajam kui kogenum tantsusõber, aga ka lavastusprotsessid tuntud eesti ja välismaiste koreograafidega. Kes soovib etendajana lavale astuda või filmiekraanile ilmuda, võib osaleda just loomeprotsessides.

Festivalil luuakse kolm tantsulavastust ja üks tantsufilm. Sellel aastal on üks avatud kandideermisega ning kaks avatud registreerimisega loomingulist protsessi. Professionaalsete tantsijate lavastusprotsessi meeskonna panevad kokku koreograafid koos festivali korraldajatega.

Eelmises Tantsuinfo Kuukirjas tutvusime lähemalt töötubasid läbiviivate tantsuõpetajatega. Seekord vestlesime lavastusprotsesside koreograafidega, saamaks aimu, milleni nende loomeprotsessid jõuda võivad ning mis neile koreograafide, liikujate ja inimestena oluline on.

Loomingulised lavastusprotsessid Hiiumaa Tantsufestivalilman

Cid Pearlman

Olen USA-s Californias tegutsev koreograaf, kuraator ja kunstnik. Eestis olen käinud alates 2009. aastast. Pärinen kunstnike perekonnast ning tantse olen loonud üle 20 aasta. Ammutan inspiratsiooni kujutavast kunstist, kirjandusest ja popkunstist ning mind huvitab inimestevahelise koosviibimise toimimine keerukas maailmas. Mu tööd on sageli interdistsiplinaarsed ning hetkel on mu peamine fookus osalusetendustel.

Mis Sind liikumises huvitab?

Minu jaoks on liikumine parim viis mulle oluliste teemade edastamiseks. Mulle meeldib, kui jääb ruumi mitmetähenduslikkusele ning füüsiline etenduskunst võimaldab žestide ja kujundpiltide erinevatel tähendustel esile kerkida. Mulle meeldib inimeste ja kehadega töötamise kombatav loomus. See on päris, see võib viia higistamiseni, see võib midagi tähendada.

Millega Sinu lavastusprotsessis tegeletakse?

Teen koostööd grupi noorte tantsijatega, kes pakuvad ka oma liikumisideid ja on loodava lavastuse kaasautorid. Praegune plaan on töötada ühe ameerika luuletaja tekstiga, kuid see võib muutuda sõltuvalt protsessis osalevatest inimestest ja meie ühistest huvidest.

Mida ootad selleaastaselt Hiiumaa TantsuFestivalilt?

Ootan uute inimestega tutvumist ja heade sõprade külastamist. Meil on etenduse loomiseks nädal aega ja lühike protsess teeb sellest omamoodi seikluse.

Loomingulised lavastusprotsessid Hiiumaa Tantsufestivaliruga

Külli Roosna ja Kenneth Flak

Töötame koos Roosna & Flak nime all. Me (eestlane Külli ja norralane Kenneth) tutvusime Hollandis, kus mõlemad õppisime ja alustasime oma professionaalset karjääri tantsijate ning koreograafidena. Sellest ajast saati oleme loonud koos palju lavastusi nii endile kui ka erinevate kompaniide ja festivalide tellimustöödena.

Mis Teid liikumises huvitab?

Meid huvitab koreograafiliste oskuste rakendamine nii seatud kui ka improviseeritud materjalis. Teiseks huvitab meid etendaja autentne kogemus ja kuidas seda publikule edastada. Suuremaks eesmärgiks on nende kahe aspekti ühendamine, et luua spetsiifiliste teemakäsitlustega lugusid. Näiteks oleme teinud lavastusi, mis on inspiratsiooni saanud norra mütoloogiast, totalitarismist, ökoloogiast, internetikultuurist ja uskumussüsteemidest. Oma viimases lavastuses “Fracture” tegelesime muutunud kehaskeemidega.

Millega Teie lavastusprotsessis tegeletakse?

Alustame  liikumise uurimisest, võttes vaatluse alla erinevad kvaliteedid ja keha mehaanika. Kuidas saab tugev liigutus alguse lõdvestunud paigast kehas? Kuidas anda intuitsioonile teadlik vorm? Milliseid seoseid konkreetne liikumine loob? Nende tulemuste pinnalt otsime erinevaid narratiive, mis loovad lõpliku teose.  

Mida ootate selleaastaselt Hiiumaa TantsuFestivalilt?

Ootame võimalust eksperimenteerida koos sellest huvitatud inimestega ning jätkata Responsive Body tehnika arendamist – see on meetod, millega oleme viimaste aastate jooksul tegelenud. Ja muidugi põnevaid kohtumisi ja uusi avastusi!

Loomingulised lavastusprotsessid Hiiumaa TantsufestivaliRuta

Rūta Ronja Pakalne

Olen tantsu- ja teatritaustaga ning mu huvialadeks on füüsiline kino ja filmiväljal jäädvustatud liikumisuurimus.

Praeguseks olen õppinud kahes tantsukoolis: Läti Kultuuriakadeemias, kus olen hetkel magistriõppes, ning P.A.R.T.S.-is Brüsselis. Lisaks õpingutele on mind alati huvitanud filmikunst ning viimase nelja aasta jooksul olen ka ise selles žanris töid loonud. Mulle hetkel olulisim saavutus on tantsudokumentaal, mille lõin oma bakalaureuselavastuse “Dance Tranzit” osana ja mille tegevus toimub Ukrainas Krimmis.

Mis Sind liikumises huvitab?

Huvitab erinevate kogutud töövahendite intensiivsus, millega eksperimenteerida armastan. Samuti kohalolu ja meeleseisund liikumise lähteallikana. Mind on alati huvitanud liikumise füüsilised ja emotsionaalsed aspektid, kuidas nendevahelised suunad teineteist toetada ja teineteisele väljakutseid esitada saavad. Enda loo loomine, säilitades igaühe unikaalse individuaalsuse ja mängulisuse, mis meis kõigis peitub. Filmi kontekstis huvitab mind, kuidas viia liikumine selle olemusest kaugemale (kuna seda vaadeldakse ekraanilt), kaotamata selle ainulaadsust ja võimsust, mida tõeline, hetkes loodav etendus pakkuda võinuks. Et liikumine ja selle jäädvustushetk jääks lõpptulemini elusaks.

Millega Sinu lavastusprotsessis tegeletakse?

Hetkel olen peamise fookusena plaaninud esile tuua Hiiumaa erakordse keskkonna, eriti looduse ja selles peituva. Sellest kujuneb eksperiment, mille lõpptulemit pole praegu võimalik ennustada, kuivõrd see on ühine uurimus koos protsessis osalejate ja Janis Rizhovsiga. Jäädvustame filmis elu alguse ja lõpu ning neli faasi, mida inimesed selle jooksul läbivad, kuid vaatleme seda pisut müstilisemast ja fantastilisemast perspektiivist.

Mida ootad selleaastaselt Hiiumaa TantsuFestivalilt?

Ma ei jõua festivali algust ära oodata, sest viimased kaks aastat olen siin osalenud kaasaegse tantsu tehnika õpetajana ning seda väga nautinud. Jõuda lavastusprotsessis vajalike teemadeni nii lühikese ajaga saab olema väljakutse, kuid olen selleks vägagi valmis, sest Hiiumaa TantsuFestivalil on väga eriline atmosfäär ja energia, mis on ilmselt üks loomeprotsesside olulisemaid toetavaid aspekte. Mul ei ole ootuseid, luban asjadel juhtuda ja võtan vastu kõik, mis tuleb. Et kindlasti oleks põnev Janis Rizhovsi ja teiste protsessis osalejatega. See festival on mulle väga armas, siiani on Hiiumaa TantsuFestivalil iga kord midagi erilist juhtunud ning ma ei kahtle, et nõnda on ka sel aastal.