Artikkelnr 67

Mis on hõuliART?

Kristina-Maria Heinsalu, etenduskunstnik
Doris Feldmann, etenduskunstnik

nr 66nr 68
Mis on hõuliART?

HõuliART performance lifestyle on kombinatsioon performance´ist ning disainist. Doris ja Kristina-Maria räägivad, kuidas on need kaks nende jaoks seotud ja olulised.

Kris:

Üks kallis inimene ütles mulle kunagi, et ma ei julge end kunagi lolliks teha. See andis kõvasti mõtteainet ja oli hõuliARTi ideeliseks seemneks.

HõuliARTi performatiivne kontseptsioon sai alguse põhimõttest “mida halvem, seda parem”. Sisuliselt tähendab see, et mida halvem meile endile vormiline lahendus tundub, seda parem see on. Meie eesmärk on alateadlikult algusest peale olnud teraapiline, mida nüüdseks on hea teadvustada: teha end avalikult lolliks kunsti kaudu, mille ideed on päriselulised, reaalsed, sügavad. See on eelkõige iseendale näpuga näitamine, mitte teistele.

Doris:

Minu jaoks on looming ja elustiil üks tervik, mille kõik osad on olulised. Eelistan valikuid, mis on jätkusuutlikud ja ei tee kellelegi liiga. Tahan end väljendada võimalikult terviklikult ja seepärast olen sidunud kõik enda jaoks olulise mõiste performance lifestyle alla. Mida see tähendab?

Performance lifestyle ühendab etenduskunsti, liikumist ja rõivaid­. See elustiil on omane ka liikuvale ja endast ning ümbritsevast lugupidavale kaasaegsele naisele, kelle valikud on ausad ja otsekohesed. Kunsti, tervise ja mugavuse osas ei tee me kompromisse. Pigem otsime lahendusi, et olla veelgi teadlikumad, leidlikumad ja arvestavamad. 

Kris:

HõuliART performance kontseptsioon sai ideeliselt alguse aastal 2013, kui koos Dorisega Kanuti Gildi SAALis residentuuris olime. Lühiformaat, mis orgaaniliselt meie kaudu „ellu ärkas“, on praeguseks protestivaimu täis pubekaea läbi teinud ning valmis ausalt enda sisse vaatama ja sellega silmitsi seisma. Nüüd on jalgade trampimine asendunud paremate argumentidega ning pehmemate haakidega. Keskseks jäävad sotsiaalsed teemad, millele otsime vastuseid elust. Enda elu on juba piisavalt absurdne.

See on väga põnev, kuidas ja kuhu looming areneb – osaliselt saab kunsti kontrollida ja suunata ning teisest küljest oled tema võlu all ja ta juhib ise sind. Antud projektis on ka oluline sünergia X-faktor, mis annab hõuliARTile näo.

Miks hõuliART?

Ütleme, et Sinu Kunst on kogu aeg kohal. Sinu sees inspiratsioonina, protsessis või juba vormi valatud. Ta on Sulle kallis ja südamelähedane ning sa hoolid temast tingimusteta nii headel kui halbadel aegadel. Sest ta on osa Sinust. Meie puhul on see mitmekülgne vasakukäelisteprojekt väikese vindiga. 

Doris:

HõuliART disaini kontseptsioon on multifunktsionaalne, mis pakub Eestis toodetud kangastest ning siinsete meistrite käte all loodud treening- ja vabaajarõivaid, mille kujundamisel on lähtutud liikuva keha vajadustest.

Kris:

Hetkel kujundame riideid põõsatelefoni ning Instagrami kaudu ja see on inspireeriv.

Doris:

Meid huvitab disain, mis on mugav, vastupidav ja kantav igas olukorras ning armastatud ka aastate pärast. Iga keha on erinev ja me arvestame sellega. Vähem oluline ei ole ka tõsiasi, et tunneme õmblustiimi isiklikult. Selle eestvedajaks on minu fantastiline ema. Oma ema oli parim valik, sest ta on tõeline professionaal ja temast paremat on selles vallas keeruline leida. Kirss tordil on nüanss, et ta tõesti armastab katsetada ja uusi väljakutseid vastu võtta. Meil on Krissiga selles osas väga vedanud.

Kris:

HõuliART on performance lifestyle kontseptsioon, mis näitab, et asjad on omavahel seotud – looming ja disain.

Inspiratsioon koputab seestpoolt uksele, et lase mind välja. Sa teed ukse lahti ja märkad, et Sul on vaja hästi mugavaid ja sõbralikke retuuse, et tekiks üleüldse soov Eesti ilmaga õue minna. Öeldes loomingule jah, haarab see endaga kaasa emotsionaalsele rollercoaster´ile. See on nagu vastupidavustreening – mõnu ja pingutus üheaegselt. Kui ühel hetkel oled küllastunud ja valmis, tahad jälle otsast alustada.

Seal saab ring täis, et hakata uuesti inspiratsiooni kuulama.