Artikkel

Rahvusvahelise tantsupäeva tervitus 2024

Marianela Núñez, tõlkinud Karin Allik

nr 137

mai, 2024

Rahvusvahelise tantsupäeva tervitus 2024

Mälestusest ei piisa, et luua ajalugu.

Ühe teatri ajalugu on ka teiste teatrite ajalugu, mis räägib, kuidas tantsukunst eri laiuskraadidel levis ja arenes.

Argentina Kuningliku Balleti seintel ilutsevad fotod, mis kõnelevad tantsukunsti ajaloolisest teekonnast. Ajaloo jutustamine vajab kangelasi ning Argentina tantsumaastik saab tänu neile kõigile särada.

Sageli vajutakse aga anonüümsusesse, jutustades ajalugu ilma nägude ja nimedeta ning vältides mineviku kajaga silmitsi seismist. Organisatsioonid, mida ITI-UNESCO edendab ja toetab, nagu Argentina tantsunõukogu, aitavad seevastu unustust pidurdada.

Ma seisan koos teie kõigiga selle eest, et päästa ja taaselustada tantsumaailma rikastanud meistrite, kunstnike ja koreograafide pärandit – nad väärivad, et tulevased põlvkonnad neid ära kuulaksid. Me ei ole pealtvaatajad, vaid kunsti, au ja ohverdustega rajatud traditsiooni pärijad – traditsiooni, mis õpetab meile kutsumust ja armastust ilu vastu. Kuigi meie tähelepanu keskmes on tulevik ja olevik, ei saa tantsupuu õitseda ilma mineviku kindla vundamendita, ilma viljaka pinnaseta. Traditsioonis on juured ja samal ajal toitained.

Marianela Núñez, sündinud 23. märtsil 1982 San Martinis Argentinas ja õppinud Kolumbuse Teatri Kõrgemas Kunstiinstituudis, on üks balletimaailma juhtfiguure. 1997. aastal liitus ta Londoni Kuningliku Balletiga ning tõusis aegamisi trupi esitantsijaks. Astudes üles unustamatutes balletilavastustes, nagu “Luikede järv”, “Uinuv kaunitar”, “Romeo ja Julia” ning “Giselle”, on Núñezi repertuaar võimaldanud tal võluda publikut üle maailma.

Núñezi on tunnustatud mainekate rahvusvaheliste auhindadega, nagu Benois de la Danse’i auhind ja Laurence Olivier’ auhind, aga ka riiklike auhindadega, sealhulgas Argentina Tantsunõukogu antud María Ruanova auhind ja Konexi auhind kümnendi parimale tantsijale 2010. aastal.

Núñez on pälvinud oma etteastete eest ka kriitikute tunnustuse. Tema Aurora rolli peeti kuningliku balleti parimaks alates 1946. aastast, kuivõrd Núñez suudab publikut kütkestada nii erakordse väljendusrikkuse kui ka tehnikaga.

Tema eduka karjääri taga ei ole mitte ainult tehniline meisterlikkus, vaid ka sügav pühendumine tantsule ja tulevastele põlvkondadele. Núñezi suuremeelne isiksus muudab ta inspiratsiooniallikaks ja eeskujuks nii balletimaailmas kui ka väljaspool.